Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore’den BM’ye Nükleer Nota: Sözlerinde Dikkatli Olsun!

BM Genel Sekreteri’nin Kuzey’i nükleer silahlardan arındırma sözüne Kuzey Kore’den dikkat çekici bir yanıt geldi. BM’ye adalet ve tarafsızlık mesajı verildi.
Kuzey Kore’den BM’ye Nükleer Nota: Sözlerinde Dikkatli Olsun!
Yorum

Cuma günü Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir araya gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kuzey’i nükleer silahlardan arındırma planlarını destekleme sözüne bugün Kuzey Kore’den yanıt geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kuzey’in tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına verdiği destek eleştirildi. Açıklamada, söylemlerin adaletten ve tarafsızlıktan yoksun olduğu vurgulandı.

Guterres’in Kore yarımadasıyla ilgili BM Şartı’nda belirtilen görevinin yükümlülüklerine aykırı davrandığı söylendi. Ayrıca BM yetkilisinin bir ülkenin hükümetinden emir talep ya da kabul etmemesi gerektiğine değinildi.

Guterres’in uluslararası bir yetkili olarak konumuna zarar gelecek herhangi bir eylemden kaçınması gerektiğine dikkat çekildi.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasının ülke egemenliği için ihlal niteliğinde olduğu belirtildi. Açıklamada, Guterres’in tehlikeli sözler söylerken dikkatli davranması gerektiğinin altı çizilerek şu ifadeye yer verildi:

“Tek taraflı silahsızlanmayı talep ediyor ve Genel Sekreter Guterres belki de Kuzey Kore’nin bunu hiçbir hoşgörü göstermeden tamamen reddettiğini iyi biliyor.”

ABD ve Güney Kore Kuzey’i Caydırma Kararı Almıştı

Bu yıl rekor düzeyde füze denemesi yapan Kuzey Kore, dünya kamuoyunda dikkatleri üzerine çekti. ABD ve Güney Kore ise Kuzey’i caydırma yöntemi olarak askeri işbirliği kararı aldı.

ABD ve Güney Kore liderleri Mayıs ayında Seul’da bir araya geldi. ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey’den gelen tehditlere karşı ortak askeri tatbikatların genişletileceğini ilan etti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, ABD’nin askeri faaliyetleri konusunda Kuzey’e uzun süredir çifte standart uygulandığını söyledi.

Washington’un Pyongyang’a düşmanca bir tavır sergilediğini ve dışlayıcı bir politika izlediğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu