Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuveyt ve Suudi Arabistan O Gaz Sahasını Paylaştıklarını Duyurdu

Kuveyt ve Suudi Arabistan, tarafsız bölgede yer alan Durra Gaz Sahası’nı sahiplendi. İki ülke, sahada mülkiyet hakkına sahip olduklarını ilan etti.
Kuveyt ve Suudi Arabistan O Gaz Sahasını Paylaştıklarını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Basra Körfezi’nde tartışmalara neden olan Durra Gaz Sahası ile ilgili Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan rest geldi. İki ülkenin dışişleri bakanlıklarından yapılan ortak açıklamada, bölünmüş tarafsız bölge konumunda olan Durra Gaz Sahası’nın sadece Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın ortak mülkiyetinde olduğu deklare edildi.

Mülkiyet hakkından dolayı söz konusu bölgede servetlerin iki ülke arasında bölüşüleceği ve sahanın kullanım haklarının tümüyle iki ülkeye ait olduğu bildirildi.

Sahada hak talebinde olan İran ile ilgili de yapılan açıklamada, “Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun olarak, Kuveyt ve Suudi Arabistan, bölünmüş bölgenin doğu sınırını müzakere etmek için İran’a çağrılarını yineliyor” denildi.

Tahran yönetimi ile yakın zamanda nasıl bir uzlaşı ortamının sağlanacağı merak konusu olurken, molla rejiminden radikal bir çıkışın gelme ihtimali de beklentiler arasında yer aldı.

Geçen yıl Suudi Arabistan ve Kuveyt, sahayı birlikte geliştirmek için anlaşma imzalamış, İran ise söz konusu anlaşmayı tanımadığını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

İki ülkenin uzlaşı sağladığı anlaşmayı yasa dışı olarak gören İran, bölgede sondaj çalışmalarına başlayacağını ilan etmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.