Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuveyt Merkez Bankası Kripto Para Ticaretine Karşı Uyardı

Banka devlet tarafından çıkarılan para birimlerinin gerçek varlıklar olduğunu açıkladı.
Kuveyt Merkez Bankası Kripto Para Ticaretine Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralara insanların ilgisi arttıkça, devletlerden piyasaya yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçen hafta piyasa çapında fiyat düşüşü, dünya çapındaki merkez bankalarının kripto para birimlerine yatırım yapmanın riskleri hakkında uyarılar yayınlamasına neden oldu.

Kuveyt Merkez Bankası halkı kripto para piyasalarındaki dalgalanma konusunda uyarmak için bir açıklama yaptı.

Banka kripto varlıklarının genellikle kripto para birimleri olarak adlandırılmalarına rağmen gerçek para birimleri ile bir olmadığını belirtti. Açıklamaya göre yalnızca yasal bir devlet egemenliğin sembolü olarak gerçek para birimi çıkarabilir ve kullanılabilir.

Kuveyt Merkez Bankası kripto para uyarısı

CBK, uyarının bankanın Arapça “Farkında Olun” anlamına gelen Diraya kampanyasının bir parçası olduğuna dikkat çekti. Kuveyt Bankacılık Derneği tarafından yönetilen Diraya, ülkede finansal farkındalığı artırmayı ve Kuveyt bankacılık sektöründe sosyal sorumluluk faaliyetlerini teşvik etmeyi hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Son yıllarda kripto paraların kara para aklama ve dolandırıcılık amacıyla kullanılması, düzenleyicilerin uyarılarının sıklaşmasına neden oldu. Diğer yandan madencilik faaliyetlerinin çevreye verdiği zarar yine yapılan uyarılar arasında yer alıyor.

CBK, son yıllarda yerel bankalara, müşterilerinin kripto varlıklar ile ilgili riskler konusundaki farkındalığını artırmak için yeterli önlemleri almaları talimatını vermişti. Ayrıca ilgili makamlarla iletişime geçerek onları gerekli adımları ve önlemleri alarak katkıda bulunmaya çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.