Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Yöneticilerden İyimser Resesyon Tahmini Geldi

Küresel şirket yöneticileri, önümüzdeki 12 ayda durgunluk beklentilerine rağmen bunun hafif ve kısa süreceğini öngörüyor.
Küresel Yöneticilerden İyimser Resesyon Tahmini Geldi
Yorum

Mali denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG tarafından yapılan yeni anket, küresel görünümdeki kasvetli tabloya ilişkin karamsarlığı hafifletti. Önde gelen şirketin, Temmuz ve Ağustos ayları arasında anket yaptığı 1300 CEO’nun çoğunluğu, durgunluk gibi artan kesintilerin işletmelerinin pandemiden toparlanmasını zorlaştırabileceği konusunda uyarsa da iyimser öngörülerde bulundu.

CEO’ların tahmini, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve daha birçok kuruluşla uzman yorumları arasına eklendi. Dünya Bankası, Eylül ortasındaki raporunda 2023’te küresel resesyon beklediğini açıkça belirtti.

Aynı zamanda 2008 krizini tahmin etmesiyle ünlü ekonomist Nouriel Roubini de uzun, şiddetli ve çirkin bir resesyon geliyor diyerek uyarıda bulundu.

Küresel sıkılaşma dalgası ve savaş belirsizlikleri endişeleri artırırken KPMG anketi, küresel CEO’ların önümüzdeki 12 ayda resesyon beklediklerini gösterdi. Ancak katılımcı yöneticilerin yarısından fazlası, yavaşlamanın hafif ve kısa olmasını beklediğini aktardı.

CEO’ların yılın başlangıcına kıyasla daha iyimser olmaları dikkat çekti. Bunun yanında önümüzdeki üç yıl içinde büyüme beklentilerine işaret edildi. CEO’ların büyük bölümünün uzun vadeli büyüme için birçok konumlandırma gördüklerini ekledi.

KPMG Singapur yönetici ortağı Ong Pang Thye ankete ilişkin değerlendirmesinde, “Dünya çapındaki CEO’lar, küresel ekonomiye duydukları güvenin artması ve üç yıllık bir ufukta iyimserliklerinde görüldüğü gibi, işletmelerine yönelik kısa vadeli ekonomik etkileri ortadan kaldırmak için daha fazla güven, cesaret ve azim sergiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu