Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası 2023’te Küresel Resesyon Bekliyor

Dünya Bankası, küresel çapta senkronize bir şekilde artan faiz oranlarını işaret ederek gelecek yıl resesyon olabileceğini belirtti. İşte detaylar,
Dünya Bankası 2023’te Küresel Resesyon Bekliyor
Yorum

Dünya Bankası, bugün yaptığı açıklamada dünya genelinde merkez bankalarının enflasyonla mücadele edebilmek için faiz oranlarını artırdığını, bu nedenle küresel anlamda resesyon olabileceğini duyurdu. Dünyanın en büyük ekonomileri olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avrupa ülkelerinin durgunlukla mücadele ettiğini, bunun küresel anlamda da durgunluğa ortam hazırladığını belirtti.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını, daha fazla ülkenin resesyona girmesiyle risklerin daha da arttığını açıkladı.

Ekonomilerdeki eğimli tabloların devam edeceğini, bunun piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler için yıkıcı sonuçları olabileceğini aktardı.

Banka, senkronize olarak faiz oranlarını artırıcı kararların gelecek yıla kadar devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Ancak bu kararların enflasyonu Kovid-19 öncesindeki rakamlara geri getirme konusunda yeterli olmayacağını bildirdi.

Banka, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı olan arz kesintileri ve iş gücü piyasasındaki baskılardan dolayı küresel çekirdek enflasyon oranının, pandemiden önceki beş yıllık ortalamanın neredeyse iki katı olan yüzde 5’lik oranda kalabileceğini duyurdu.

Merkez Bankalarının enflasyonu düşürebilmek için faiz oranlarını 2 puan daha yükseltmek zorunda kalabileceğini belirtti.

David Malpass, politika yapıcıların odaklarını, üretimi artırmaya yönelik kaydırmaları gerektiğini dile getirdi.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ayhan Köse, para ve maliye politikalarının sıkılaştırılmasının enflasyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini, ancak önlemlerin senkronize doğasının durumu daha da kötüleştirebileceğini, küresel büyüme yavaşlamasını hızlandırabileceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu