Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Kahini Uyardı! Şiddetli, Uzun ve Çirkin Bir Resesyon Geliyor

Kriz kahini, artan küresel endişeleri haklı çıkaracak açıklamalarda bulundu. Yaklaşan durgunluğa karşı uyarmakla kalmayıp resesyonun nasıl sert geçeceğini anlattı.
Kriz Kahini Uyardı! Şiddetli, Uzun ve Çirkin Bir Resesyon Geliyor
HABER GİRİŞ

Kriz kahini olarak tanınan ünlü ekonomist, 2023 boyunca sürebilecek uzun ve çirkin bir durgunluğa karşı uyardı. Aynı zamanda hisselerde yüzde 40’lık düşüş olabileceğini öngördü. Tüm dünyayı sarsan 2008 krizini tahmin etmesiyle ünlenen Nouriel Roubini, ABD’de ve dünyada 2022’nin sonunda gerçekleşecek ve 2023’ün tamamında sürebilecek resesyon yorumuyla gündeme geldi.

Roubini Pazartesi günü verdiği bir röportajda, basit bir durgunlukta bile S&P 500’ün yüzde 30 düşebileceğini söyledi. Kendisinin beklediği sert bir inişte ise ABD ana gösterge endeksinin yüzde 40 düşebileceğini belirtti.

Ekonomistin tahmini, bu hafta gelen Goldman Sachs beklentisiyle uyuştu. S&P 500 için tahminlerini revize eden Goldman, endeksin şahin FED etkisi ile yüzde 30’luk çöküş yaşayabileceğini bildirdi.

Roubini, sığ bir ABD durgunluğu bekleyenlerin şirketlerin ve hükümetlerin yüksek borç oranlarına bakmaları gerektiğini söyledi. Oranlar yükseldikçe ve borç ödeme maliyetleri arttıkça, birçok zombi kurumu, zombi hanehalkı, şirket, banka, gölge banka ve zombi ülkenin öleceğini aktardı.

Aynı zamanda yaklaşan FED toplantısı öncesinde konuyla ilgili düşüncelerini de paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Küresel borç seviyelerinin hisse senetlerini aşağı çekeceği konusunda uyaran Roubini, sert bir iniş olmadan yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın FED için imkansız olacağını söyledi.

Roubini, yarınki toplantıda 75 baz puan, Kasım ve Aralık aylarında ise 50 baz puan faiz artışı beklediğini ifade etti. Bu noktada, Goldman Sachs ile yine örtüştü. Banka dün revize ettiği tahminlerinde Roubini ile aynı yönde görüş bildirdi.

Ancak Roubini’ye göre FED’in oranları yüzde 5’e doğru giderken buna pandemi, Rusya-Ukrayna çatışması ve Çin’in sıfır Covid politikasından kaynaklanan olumsuz arz şokları eklenecek. Sonucunda daha yüksek maliyetler ve daha düşük ekonomik büyüme ortaya çıkacak.

Bu durum, Fed’in mevcut “büyüme durgunluğu” hedefini zorlaştıracak. Dünya resesyona girdikten sonra Roubini, 1970’lerdeki gibi bir stagflasyon dönemine ve küresel mali krizde olduğu gibi büyük bir borç sıkıntısına işaret etti. “Kısa ve sığ bir durgunluk olmayacak, şiddetli, uzun ve çirkin olacak” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.