Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ticaret En Fazla Hangi Sektörden Güç Alıyor?

DTÖ, Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu’nu paylaşarak ticarete en büyük katkıyı otomobil ve elektronik aksam ticaretinin verdiğini belirtti. İşte detaylar;
Küresel Ticaret En Fazla Hangi Sektörden Güç Alıyor?
HABER GİRİŞ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu’nu yayımladı. Raporda bir önceki okumada 99,1 puan seviyesinde olan DTÖ Mal Ticaret Barometresi’nin 100,7’ye yükseldiği ve ana değer olarak kabul edilen 100 puana yaklaştığı vurgulandı.

Bu durumun artan jeopolitik gerilimlere ve belirsizliklere rağmen gerçekleştiği, 2023’ün ikinci yarısında kademeli olarak orta vadeli eğilime döneceğini gösterdiği aktarıldı.

Dünya mal ticaret hacmi 2023’ün ikinci çeyreğini kapsayan dönemde bir önceki döneme göre yüzde 0,2 yükselirken yıllık bazda yüzde 0,5 geriledi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin’de güçlenen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) büyümesiyle birlikte üçüncü çeyrekte daha güçlü verilerin gelmesi bekleniyor.

En Fazla Artış Hangi Alanda?

Barometre bileşenlerinde en büyük artış otomobil satış ve üretimi ile elektronik aksam ticareti endekslerinde görüldü. Hava taşımacılığı endeksinin trendin bir miktar üzerinde, ihracat siparişleri ve konteyner taşımacılığı endeksinin trendin altında kaldığı paylaşıldı.

Otomotiv ve elektronik bileşenler endekslerinin gücünün, küresel talebin artmasıyla yorumlanabileceği aktarılan raporda, ham maddelerdeki zayıf verilerin yüksek faizden kaynaklı emlak piyasalarının zayıflamasından etkilendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

DTÖ tarafından açıklanan Mal Ticaret Barometresinde, 100’ün altında gerçekleşen rakamlar trendin altındaki büyümeyi gösteriyor. DTÖ, bu raporu bir yıl içerisinde 4 kez yayımlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.