Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Rapor: Emekli Maaşıyla Geçim Mümkün mü?

Mercer ve CFA Enstitüsü, 15. yıllık Mercer CFA Enstitüsü Küresel Emeklilik Endeksi (MCGPI) verilerini yayınladı.
Küresel Rapor: Emekli Maaşıyla Geçim Mümkün mü?
HABER GİRİŞ

Mercer ve CFA Enstitüsü tarafından Küresel Emeklilik Endeksi (MCGPI) yayınladı. .Rapora göre Hollanda’nın emeklilik gelir sistemi listede yeniden zirveye yerleşirken, İzlanda ve Danimarka sırasıyla ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

CFA Enstitüsü Başkanı ve CEO’su Margaret Franklin konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Dünya genelinde nüfusun ortalama yaşı, başta daha olgun pazarlar olmak üzere birçok pazarda artmaya devam ediyor. Enflasyon ve artan faiz oranları, emeklilik planlarına önemli zorluklar getiren yeni bir piyasa dinamiği yarattı.” açıklamasında bulundu.

Küreselleşmeyle bağlantılı olarak kırılmaların devam ettiğini belirten Franklin, emeklilik fonlarının karşı karşıya kaldığı ve emeklileri önemli ölçüde etkileyen zorluklar olduğunu söyledi.

Bireylerin kendi emeklilikleriyle ilgili olarak gittikçe daha önemli bir role sahip olacağını kaydeden Franklin, “Her yıl bu endeks, emeklilik planlarının en iyi şekilde işlemesini sağlamak ve yararlanıcıların uzun vadeli finansal güvenliğini sağlamak için birçok yargı bölgesinde kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu hatırlatıyor” diye konuştu.

Raporda dünyanın en iyi emeklilik sistemlerini belirlemenin yanı sıra, yapay zekanın (AI) emeklilik ve sosyal güvenlik sistemlerini iyileştirme ve insanlara emeklilikte daha iyi bir yaşam kalitesi sağlama potansiyeline yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Mercer’in Kıdemli Ortağı ve lideri, yatırım yöneticilerinin operasyonları ve kararlarında yapay zekanın devam eden genişlemesinin, daha verimli ve daha bilgili karar alma süreçlerine yol açabileceğini ve emeklilik planı olanlara gerçek yatırım getirisi sağlayabileceğini söyledi.

Rapor, yapay zekanın modelleme zorlukları ve etik kaygıların yanı sıra optimum veri gizliliği ve siber güvenlik ihtiyacı da dahil olmak üzere risklerden muaf olmadığını ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.