Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalarda Neler Olacak? İşte Ekonomi Gündemi

Küresel piyasalar 20-24 Kasım haftasını karışık bir seyirle tamamlarken gözler gelecek hafta açıklanacak olan Amerika’nın büyüme rakamlarına çevrildi. İşte detaylar;
Küresel Piyasalarda Neler Olacak? İşte Ekonomi Gündemi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel pay piyasalarında hakim olan belirsizlikle varlık fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Amerika Merkez Bankası’nın (FED) şahin politikalarının sonuna geldiği beklentisi ise 20-24 Kasım haftasında da fiyatlamalarda etkili oldu.

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler yatırımcıların temkinli olması gerektiğine işaret ederken, para piyasalarında FED’in Haziran’da faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentiler güçlendi.

Yatırımcının odağına 27 Kasım-1 Aralık haftasında açıklanacak olan ülkelerin PMI raporları şimdiden yerleşti.

1-) ABD Yeni Konut Satışları

Küresel piyasalarda 27 Kasım Pazartesi günü ABD’nin Ekim ayına ilişkin yeni konut satışları raporu belli olacak. Ayrıca ülkede 27 Kasım’da Dallas ABD Merkez Bankası (FED) imalat aktivite endeksi raporu yayımlanacak.

İngiltere’de ise Pazartesi günü Kasım ayına ilişkin CBI dağıtım ticareti raporu takip edilecek.

GCM Yatırım Banner

2-) Almanya GfK Tüketici Güveni

Yurt dışı piyasalarında 28 Kasım Salı günü Almanya’nın GfK Tüketici Güveni raporu açıklanacak.

Salı günü ABD’de Kasım ayına ilişkin CB Tüketici Güveni raporu duyurulacak. Ülkede Salı günü Richmond FED sanayi endeksi raporu da bildirilecek.

3-) ABD Büyüme

Küresel piyasalarda 29 Kasım Çarşamba günü İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından tüketici kredisi raporu paylaşılacak.

Çarşamba günü Euro Bölgesi’nde ise Kasım ayına ilişkin ekonomik duyarlılık ve tüketici güven endeksi raporları takip edilecek. Almanya’da ise 29 Kasım’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu açıklanacak.

ABD’nin Çarşamba günkü ekonomik takvimine bakıldığında ise gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve toptan stoklar raporları öne çıkacak.

Yurt içinde ise 29 Kasım Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin dış ticaret istatistikleri bildirilecek. Geçen ay açıklanan Eylül raporunda genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 0,5, ithalat ise yüzde 14,6 düşmüştü.

TÜİK Çarşamba günü Kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksi raporu duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda, ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1,2 yükselerek 96,5 değerine ulaştı.

4-) Türkiye 2023 Yılı 3’üncü Çeyrek Büyüme

Küresel piyasalarda 30 Kasım Perşembe günü ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile bekleyen konut satışları raporları takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Perşembe günü TÜFE ve işsizlik rakamları belli olacak. Almanya’da işsizlik oranı bildirilecek.

Yurt içi veri takvimine bakıldığında 30 Kasım’da TÜİK tarafından 2023 yılı 3’üncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla raporu yayımlanacak.

TÜİK Perşembe günü Ekim ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporunu da paylaşacak. Geçen ay açıklanan Eylül raporunda H-ÜFE, yıllık bazda yüzde 78,46, aylık bazda yüzde 1,7 yükselmişti.

5-) PMI Verileri Açıklanacak

Küresel piyasalarda 1 Aralık Cuma günü ABD’nin imalat sanayi satın alma yöneticileri endekisi (PMI) verileri takip edilecek.

Cuma günü Euro Bölgesi, Almanya ve İngiltere’de de imalat sanayi PMI verileri yayımlanacak.

Yurt içinin veri takvimi incelendiğinde 1 Aralık’ta İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Kasım ayına ilişkin imalat PMI rakamları duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda imalat PMI 48,4’e gerileyerek 50,0 eşik değerinden uzaklaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın