Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Petrol Arzı Mayıs’ta Sert Düştü: 1 Milyon Varil

OPEC, hazırladığı raporda küresel petrol arzına ve talebine yönelik verileri paylaştı. Birlik içinde en çok üretim yapan ülkeler hangileri? İşte detaylar;
Küresel Petrol Arzı Mayıs’ta Sert Düştü: 1 Milyon Varil
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), hazırladığı son raporunda petrol arzıyla ilgili verileri paylaştı. Rapora göre grubun Mayıs ayındaki günlük ham petrol üretimi bir önceki aya göre 464 bin azalarak 28 milyon 60 bin varile geriledi. Söz konusu dönemde küresel petrol arzı ise ortalama 1 milyon varil azalarak 100 milyon varile düştü.

OPEC’in küresel petrol üretimindeki toplam payının yüzde 28 olduğu belirtildi ve birlik içinde en çok ham petrol üretimi yapan ülkeler Nijerya, İran ve Angola oldu. Üretimin en fazla düştüğü ülkeler ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt olarak sıralandı.

Talebin Artması Bekleniyor

Raporda yer alan bilgilere göre küresel petrol talebinin geçen yıla göre günlük 2 milyon 350 bin varil yükselmesi ve 101 milyon 910 bin varile çıkması bekleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde talep 2022’ye göre günlük 50 bin varil yükselerek 46 milyon varile, OECD dışı ülkelerde ise 2 milyon 300 bin varil artarak 55 milyon 920 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

OPEC, OECD bölgesinde talep artış döngüsünü aşağı yönlü revize ederken Çin’de beklenen ekonomik toparlanma nedeniyle yukarı yönlü güncelledi. (AA)

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs analistleri Brent petrol için yıl sonu fiyat tahminini 86 dolara düşürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.