Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Petrol Fiyatlarında Yıl Sonu Tahminini Yine Düşürdü

Petrol fiyatları küresel talebin baskı altında olması sebebiyle düşerken, Goldman Sachs yıl sonu beklentisini bir kez daha aşağı çekti.
Goldman Petrol Fiyatlarında Yıl Sonu Tahminini Yine Düşürdü
HABER GİRİŞ

Çin’den gelen zayıf sanayi ve fabrika verileri başta olmak üzere ABD tarafında yaşanan borç tavanı meselesi akaryakıtta talep endişesini artıyor. Dünyanın en büyük tüketicilerinde görünümün iyimser olmaması petrol fiyatlarının bir haftada yüzde 3’ten fazla azalmasına sebep oldu.

Amerikan türü ham petrolü yüzde 3,50, Brent petrol yüzde 2,90 oranında düşüş gösterdi. ABD ham petrolü geçen hafta 70,17 dolardan kapandı. 12 Haziran haftasına düşüşle başlayan fiyatlar, saat 09.13’te yüzde 1,15 ekside 69,34 dolardan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Brent petrolün varili yüzde 1,36 azalışla 73,92 dolarda seyrediyor. Goldman Sachs, küresel petrol talebinde düşüşün devam etmesi sebebiyle fiyat tahminlerini bir kez daha aşağı yönde revize etti.

Kurum analistleri Brent için yıl sonu fiyat tahminini 86 dolara düşürdü. Daha önce 100 dolardan 95 dolara revize eden Goldman, son altı ayda üçüncü kez aşağı yönde revizyon yapmış oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Batı Teksas petrolü tahminini de 89 dolardan 81 dolara indirdi.

GCM Yatırım Banner

Emtia Araştırma Başkanı Jeff Currie, “Görüşlerimizi değiştirecek kanıtlar görmeden hiç bu kadar uzun süredir bu kadar yanılmamıştık.” diyerek dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Goldman değerlendirmesinde, Rusya, İran ve Venezuela gibi ülkelerden gelen arz artışlarının, düşük fiyat görünümünde önemli bir etken olduğunun altı çizildi. Bu durum Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintisi kararının etkisinin de geride kalmasına sebep oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın