Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Yükselişini Üçüncü Ayına Taşıdı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından gıda fiyat endeksi Mayıs verileri açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
Küresel Gıda Fiyatları Yükselişini Üçüncü Ayına Taşıdı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Mayıs ayına ilişkin gıda fiyat endeksi verileri açıklandı. Mayıs ayında dünya gıda fiyatları, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşlere rağmen tahıl ve süt ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle art arda üçüncü ayda da yükseldi.

(FAO) yayımladığı ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden dünya gıda fiyatları endeksi, Nisan ayında revize edilen seviyeden yüzde 0,9 artarak Mayıs ayında 120,4 puana çıktı.

Bununla birlikte, endeks yıllık bazda yüzde 3,4’lük bir düşüş kaydetti. Gıda fiyatlarında aylık bazda artış ivmesi gözlemlenirken, yıllık düşüş hızının yavaşlaması da dikkat çekti.

Artan küresel buğday ihracat fiyatları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Karadeniz bölgesinin bazı kısımları da dahil olmak üzere büyük üretim alanlarında 2024 hasadında rekolteyi kısıtlayan olumsuz ürün koşullarıyla ilgili artan endişeleri yansıtıyor.

Türkiye’de ise yıllık gıda enflasyonu bir süredir yatay bir seyir izlerken, küresel gıda enflasyonu ile olan farkın önemli ölçüde devam ettiği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 69,9 olarak gerçekleşti. Bu veri, küresel gıda enflasyonu ile olan farkın 73 puanın üzerinde olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.