Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları 2022’de En Yüksek Seviyeyi Gördü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, 2022 yılında FAO Gıda Endeksi ortalamasının 1990'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü açıkladı. Detaylar haberde...
Küresel Gıda Fiyatları 2022’de En Yüksek Seviyeyi Gördü
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel çapta etkili olan gıda krizi ülkeleri olumsuz yönde etkiledi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2022’ye ilişkin FAO Gıda Endeksi ortalamasını paylaştı.

Buna göre FAO Gıda Endeksi ortalamasının 2022’de yıllık yüzde 14,7 arttığı açıklandı. Bu artış 1990’dan bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

FAO’dan yapılan açıklamada endeks Aralık’ta, Kasım ayına göre yüzde 1,9 oranında düştü. Ortalama puanı 132,4 oldu. Endeks art arda düşüşünü 9. ayda da sürdürdü.

Aralık ayındaki bu gerilemenin tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığı belirtildi.

Endeks, savaşın başlamasının ardında Mart ayında 159,7 puana ulaşarak rekor kırmıştı.

GCM Yatırım Banner

FAO’nun geçen yıl açıkladığı tahıl, et, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyat endeksleri rekor seviyelere ulaşmıştı. Şeker fiyat endeksi ise 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Tahıl Krizinin Çözülmesinde Türkiye Önemli Noktada

Rusya ve Ukrayna dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları arasında yer alıyor. İki ülke arasında başlayan savaş nedeniyle tahıl ticaretinde aksama yaşanacağı endişesiyle gıda fiyatları yükselmişti.

Tamda bu nokta Türkiye tahıl krizini çözülmesi için arabulucu oldu. Temmuz 2022’de tahıl koridoru anlaşması imzalanarak gıda krizinin çözülmesine yönelik büyük bir adım atıldı.

Tahıl koridoruna yönelik en son açılama ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Akar, Ukrayna limanlarından bugüne kadar yaklaşık 15 milyon ton tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.