Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: Yunanistan ve NATO’ya Mesaj

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yıllık faaliyet değerlendirmesinde Yunanistan ile olan gerilim ve tahıl koridoruna dair konuştu.
Akar’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: Yunanistan ve NATO’ya Mesaj
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan akar toplantıda yıllık faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanı, küresel ve bölgesel düzeyde gelişmelerin hızlandığı, artan risk, tehdit ve tehlikelere bağlı olarak güvenlik kaygılarının en üst seviyeye çıktığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

Bu süreçte süreçte Türkiye’nin tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini, proaktif davranarak savunma ve güvenlikle ilgili her türlü tedbiri almaya gayret gösterdiğini ifade etti. Bakan Akar yıl içerisinde oluşturulan tahıl koridoruna ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘15 Milyon Ton Tahıl Taşındı’

Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları ile gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda Karadeniz Tahıl Girişimi’nin imzalandığını belirten Akar, bugüne kadar Ukrayna limanlarından yaklaşık 15 milyon ton tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırıldığını söyledi. Ukrayna limanlarından 577 gemi çıkarken 584 geminin de Ukrayna limanlarına ulaşmıştığını aktardı.

Türkiye’nin 70 yıldır etkin ve saygın bir üyesi olduğu NATO’da aktif bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini belirten Akar, yeni yılda Muharip Kolordu ve NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı görevlerinin üstlenileceğini ifade etti.

Türkiye’nin olduğu bir NATO’nun daha anlamlı ve güçlü olduğunun altını çizen Akar, “Ancak bazı müttefiklerimiz NATO ruhuna aykırı olarak Türkiye’ye ihracat kısıtlamaları uygulamaktadır. Unutulmamalıdır ki güçlü Türkiye, güçlü NATO, güçlü İttifak demektir.” diye konuştu.

Şimdi Kayıt Olun

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı olmadıklarını belirten Akar, imzalanan taahhütlerin yerine getirilmesini beklediklerini söyledi.

‘Yunanistan Küstahlaştı’

Milli Savunma Bakanı Akar, Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile olan gerilime değindi. Bakan Akar, Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz eyleme diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılığın bugüne kadar verildiğini ve bundan sonra da verileceğiniş söyledi.

Türkiye’nin tüm iyi niyetli, gerçekçi ve samimi yaklaşımlarına rağmen Yunanistan’ın gerginliği tırmandırıcı tahriklere, saldırgan eylem ve söylemler ile hukuk tanımaz tutumuna devam ettiğini ifade eden Akar, “Bu düşmanca tavır, Yunanistan’ın NATO’nun temel ilkelerini ve değerlerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO’nun bu şımarıklığa artık dur demesi gerektiğini sözlerine ekledi. Akar, garanti ve İttifak anlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.