Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ekonomide Nabız Bu Hafta ABD Enflasyonuyla Atacak

Küresel hisse senedi piyasaları haftayı olumsuz bir seyirle kapatırken, gelecek hafta dünya çapında açıklanacak enflasyon verileri dikkatle bekleniyor. Detaylar haberde;
Küresel Ekonomide Nabız Bu Hafta ABD Enflasyonuyla Atacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde, önemli merkez bankalarının yakın dönemde faiz indirimlerine yöneleceği beklentileri güçlü bir şekilde devam ederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu indirimlere diğer ülkelerden daha geç başlayabileceği endişeleri pay piyasalarında risk iştahını kısmış durumda.

Küresel pay piyasaları haftayı olumsuz bir seyirle sonlandırırken, gelecek hafta dünya çapında açıklanacak enflasyon verileri merakla bekleniyor.

Yurt içindeyse Ramazan Bayramı sebebiyle piyasalar Pazartesi tam gün, Salı günü ise yarım gün işlemlerine devam edecek.

1-) Türkiye Sanayi Üretimi

Küresel piyasalarda 8 Nisan Pazartesi günü Almanya’nın Şubat ayı ticaret dengesi verileri yayımlanacak.

Yurt içindeyse Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları istatistikleri açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

TÜİK tarafından 8 Nisan’da Şubat 2024 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini duyuracak.

2-) Fransa Ticaret Dengesi

Küresel piyasalarda 9 Nisan Salı günü Fransa’nın Şubat 2024 dönemine ilişkin ticaret dengesi verileri açıklanacak.

3-) ABD Enflasyonu

Küresel piyasalarda 10 Nisan Çarşamba günün ABD’nin Mart ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamları takip edilecek. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda ABD enflasyonu yıllık bazda beklentiyi aşarak yüzde 3,2 olarak gerçekleşmişti.

Ayrıca Çarşamba günü Amerika’da bütçe dengesi verileri ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) son toplantısına ilişkin tutanaklar paylaşılacak.

4-) ECB Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 11 Nisan Perşembe günü ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak. Ardından ECB Başkanı Christine Lagarde’nın açıklamaları takip edilecek.

5-) Almanya Enflasyon

Küresel piyasaların ekonomik takvimine göre 12 Nisan Cuma günü ABD’nin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri paylaşılacak.

Cuma günü Almanya’da ise Mart ayına ilişkin nihai enflasyon rakamı belli olacak.

İngiltere’de ise 12 Nisan’da Şubat ayına ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri yayımlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın