Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Doğal Gaz Talebinde 2024’te Güçlü Artış Beklentisi!

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel doğal gaz talebinde 2024 yıl içinde güçlü bir artış gerçekleşebileceğini bildirirken beklentilerini sıraladı. Detaylar haberde;
Küresel Doğal Gaz Talebinde 2024’te Güçlü Artış Beklentisi!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), artan jeopolitik belirsizliğe rağmen küresel gaz talebinin 2024 yılı içinde daha güçlü bir büyüme göstermesinin beklendiğini bildirdi.

IEA’nın son Gaz Piyasası Raporu, beklenen soğuk hava ve düşük fiyatlar sonucunda talebin toparlandığını ancak sınırlı yeni LNG üretiminin arzın sıkı kalacağı anlamına geldiğini ortaya koydu. Küresel LNG üretimindeki kısıtlı büyümenin, özellikle Avrupa ve Asya’da talep artışını sınırlandırmasının öngörüldüğü bildirildi.

Küresel doğal gaz talebinde bu yıl yüzde 2,5’lik (100 milyar metreküp) güçlü bir artış beklentisi belirtilirken gelişmekte olan ekonomilerin, tüketim artışına öncülük edeceğine, ancak jeopolitik riskler ve tedarik tarafına dair kaygıların yenilenen fiyat dalgalanmalarını tetikleyebileceğine dikkat çekildi.

Özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı, Orta Doğu’da yükselen tansiyon ve boru hatları gibi kritik altyapılara kasıtlı müdahale endişelerinin, fiyatlarda daha fazla oynaklık ihtimalini artırdığı belirtildi.

Küresel doğal gaz talebinin 2023 yılında yalnızca yüzde 0,5‘lik büyüme gösterdiğinin belirtildiği raporda, pandemi kısıtlamalarının gevşeyip ekonomik aktivitenin canlanmasıyla Çin’in doğal gaz talebinin geçen yıl yüzde 7 artış gösterdiği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Böylelikle Çin’in, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatçısı (LNG) unvanını da geri kazandığı belirtildi. Ülkenin 2023’teki LNG ithalatının hala 2021 seviyelerinin altında olduğu notu da iletildi.

Buna karşılık, Avrupa’da doğal gaz tüketiminin yüzde 7 düşerek 1995’ten bu yana en düşük seviyesine ulaştığı bildirildi. Bu düşüşün, yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla yaygınlaşması ve nükleer enerjinin artan kullanılabilirliğinin hem Avrupa’da hem de Asya’daki olgun pazarlarda doğal gaz talebini olumsuz etkilemesiyle daha da arttığı ifade edildi.

Raporun devamında, yeni LNG tesislerinin devreye alınmasındaki olası gecikmeler nedeniyle LNG arzında büyümenin 2024 yılı için yüzde 3,5 seviyesinde kalacağının hesaplandığı kaydedildi.

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenliği Direktörü Keisuke Sadamori, rapora ilişkin değerlendirmesinde, enerji krizinin etkilerinden kurtulan küresel gaz piyasasında yeni döneme girildiğini ve 2024’te talepte güçlü artış beklediklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.