Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurbanlık Fiyatları Kendi Rekorunu Kırdı: Rakam 80 Bin TL Üstü

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala hayvan pazarındaki fiyat tablosu geçen yıl olduğu gibi cep yakmaya devam etti. Hisse başı fiyatlar 15 bin lirayı buldu.
Kurbanlık Fiyatları Kendi Rekorunu Kırdı: Rakam 80 Bin TL Üstü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyon ortamında gidilen Kurban Bayramı, büyük ve küçükbaş hayvan pazarındaki artan fiyatları gündeme getirdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşların hayvan pazarında mustarip olduğu rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.

Bu yıl pazarda küçükbaş için konuşulan rakamın ortalama 7 bin, büyükbaşta ise 84 bin liradan başladığı öğrenildi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, pazardaki hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu ancak fiyatların bütçeyi zorladığını kaydetti.

Ülke genelinde 64 milyon küçükbaş, 20 milyon büyükbaş olduğunu söyleyerek, et fiyatlarının ise normal seviyede olduğunu ifade etti.

Her iki gruptan da kurbanlıkların canlı kilo fiyatını paylaşan Federasyon Başkanı, küçükbaşın 140-160 TL; büyükbaşın 150-160 TL bandında olduğunu söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı ancak anormal değil. Geçen sene ete hiç zam olmadı. Daha yeni yüzde 100 zam geldi.”

Büyükbaş için Hisse Başına 15 Bin Lira Fiyat Düşüyor

Hayvan pazarındaki asgari seviyedeki kurbanlıklardan bahseden Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en kötü şartta 7-8 bin TL, büyükbaşın hisse fiyatı ise asgari olarak 12-15 bin TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl asgari 84 bin TL olacak” dedi.

Bütçeyi zorlayan kurbanlık fiyatlarına getirilmesi gereken çözümün aile işletmelerini desteklemek olduğu önerisini paylaştı.

Geçen sene büyükbaş pazarında satışı yapılan kurban sayısı yaklaşık 1 milyon, küçükbaş ise 22 milyon civarında olmuştu.

Ortalama fiyatlar ise büyükbaşta maksimum 60 bin lira, küçükbaşta 8 bin lira seviyelerinde kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.