Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOP Başkanından Kurbanlık Fiyatlarına İlişkin Açıklamalar!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı, kurbanlık fiyatları hakkında milyonları ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
TZOP Başkanından Kurbanlık Fiyatlarına İlişkin Açıklamalar!
HABER GİRİŞ

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl kurban fiyatlarının artacağını açıkladı. Üretici maliyetlerindeki yükselişleri gerekçe gösterirken kesilecek kurban sayısında yüzde 25 azalmaya işaret etti.

Yem, elektrik, işçilik, veteriner ilaç, nakliye gibi girdilerde bu yıl çok önemli yükselişler yaşandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Üreticilerimizin çalıştırdıkları bir işçiye ödedikleri brüt asgari ücret geçen yıl 3 bin 577 lira iken bu yıl yüzde 39,9 artışla 5 bin 4 kuruşa yükseldi. Üreticilerimizin geçen yıl tonu 2 bin 621 liraya aldıkları arpa, bu yıl yüzde 152,8 artışla 6 bin 625 liraya, 2 bin liraya aldıkları buğday kepeği, yüzde 175 artışla 5 bin 500 liraya, 860 liraya aldıkları saman, yüzde 116,6 artışla bin 863 liraya, 2 bin 619 liraya aldıkları besi yemi, yüzde 148,6 artışla 6 bin 512 liraya yükseldi.”

TZOP Başkanı, kurbanlık fiyatlarına ilişkin değerlendirmesinde mazot ve nakliye ücretlerinde sert artışların da altını çizdi.

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Bayraktar, ülkemizde tahmini ortalama fiyatların; hayvan başına büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira aralığında olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Fiyatların, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 oranında arttığını ekledi. Ortalama fiyatın kilogram başına; büyükbaşta 29 lira 46 kuruştan 61 lira 15 kuruşa, küçükbaşta ise 33 lira 36 kuruştan 63 lira 57 kuruşa çıktığını söyledi.

Bazı illerde büyükbaş hayvanlarda hisseli satışların yapıldığını ve hisse fiyatlarının illere göre değişmekle birlikte 4 binle 8 bin lira aralığında olduğunu şöyle aktardı:

“Fiyatlar İstanbul’da 5 bin lira ile 7 bin lira, Ankara’da 5 bin lira ile 6 bin lira, İzmir’de 5 bin lira ile 7 bin lira, Konya’da 6 bin lira ile 7 bin lira, İzmit’te 5 bin lira ile 6 bin lira, Balıkesir’de 5 bin 500 lira ile 8 bin lira, Sakarya’da 4 bin lira ile 6 bin lira, Karaman’da 6 bin lira ile 7 bin lira, Kayseri’de 4 bin 500 lira ile 6 bin lira, Yozgat’ta 5 bin lira ile 8 bin lira ve Sivas’ta 5 bin lira ile 7 bin lira arasında değişiyor.”

Kasaplara Milyonlar Ödenecek!

Kasapların yaptıkları işleme göre farklı ücret aldıklarını belirten Bayraktar, büyükbaş hayvanda sadece kesip, derisini yüzüp, dörde bölmek için bin lira ile 2 bin 500 lira arası ücret talep edildiğini belirtti. Detaylı parçalamak için 3 bin-3 bin 500 lira arası, küçükbaşta ise 200 lira ile 300 lira arası ücret talebi olduğunu ekledi.

Büyükbaş hayvanların ortalama yarısının yaklaşık 1750 lira ücret mukabilinde kesileceği tahminiyle, 360 bin büyükbaş hayvan için kasaplara ödenecek tutarın 630 milyon lirayı ulaşacağını öngördü.

Küçükbaş hayvanlar için kasaplara ödenecek tutarın 268 milyonu aşacağını ve böylece toplamda ödenecek tutarın yaklaşık 899 milyon lira olacağını tahmin etti.

Dernek ve Vakıfların Denetimi Konusunda Uyarı!

TZOP Başkanı, dernek ve vakıflara yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Vekâleten kurban kesmeyi taahhüt eden kuruluşların, bu dönemde ne kadar hayvanı nereden aldığı, hangi şartlarda ve nerelerde ne kadar kurbanlık kestiği gibi noktalarda sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Aksi takdirde hem hayır işlemeyi düşünen vatandaşların hem de üreticilerin mağdur olabileceği konusunda uyardı. Aynı zamanda dernek ve vakıfların kâr amacıyla hareket etmemesi ve toplu alımlarda üreticinin hakkını koruyacak fiyat politikasının uygulanması gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.