Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kümes Hayvancılığı Haziran’da Tüm Kalemlerde Üretimi Artırdı!

TÜİK’in Haziran ayı kümes hayvancılığı raporunda bütün kalemler pozitif yönlü seyretti. İstatistiklerin detayları aşağıda;
Kümes Hayvancılığı Haziran’da Tüm Kalemlerde Üretimi Artırdı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı kümes hayvancılığı üretim verilerini açıkladı. Tavuk eti üretimi geçen yılın ayı dönemine göre yüzde 13,4’lük artışla 219 bin 493 ton seviyesini gördü.

Kesilen tavuk sayısı 2021 Haziran ayına kıyasla yüzde 13,3 artarak 122 bin 212 tona ulaştı. Mayıs raporunda kesilen tavuk sayısı yüzde 12,3 artarak 111 bin 428 adede yükselmişti.

Hindi eti üretimi Haziran raporunda geçen yılın ayını dönemine göre yüzde 11,7 artarak 5 bin 16 ton oldu. Mayıs raporunda hindi eti üretimi 1,7 artarak 4 bin 69 ton olmuştu.

 

Kümes Hayvancılığı Üretimi Haziran
KAYNAK: TÜİK

Tavuk yumurtası üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 arttı. Bu artışla birlikte Haziran raporunda tavuk yumurtası sayısı 1,53 milyar adede yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Yılın İlk Yarısı En Yüksek Değişim Kesilen Tavuk Sayısında

Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış 12,8’lik artışla kesilen tavuk sayısında görüldü.

Yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla hindi eti üretiminde yüzde 10’luk, tavuk eti üretiminde yüzde 10’luk ve tavuk yumurtası üretiminde yüzde 0,2’lik artış yaşandı.

TÜİK’in yayımladığı Haziran ayı kümes hayvancılığı verilerine göre yılın ilk yarısına kadar olan tavuk eti ve tavuk yumurtası üretim miktarlarında en az üretim Şubat ayında gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.