Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kulis Bilgileri Paylaşıldı: Erdoğan Seçim Tarihinde Israrcı

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, 2023 seçimlerinin hangi tarihlerde yapılacağına dair kulis bilgilerini paylaştı. İşte detaylar;
Kulis Bilgileri Paylaşıldı: Erdoğan Seçim Tarihinde Israrcı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ocak’ta 2023 seçimleri için kesin tarihi vererek 14 Mayıs’ı işaret etmişti. Ancak 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremler, kamuoyunda seçim tarihinin ertelenebileceğine dair söylentileri de ardında getirmişti.

Kahramanmaraş merkezli ve 11 şehrin etkilendiği depremler, ülkede büyük can ve mal kaybına sebep oldu. Tüm ülkede vatandaşlar bölgedeki yaraların sarılması için seferber olurken, siyasetçiler ise 2023 seçimleri için verilen tarihe ilişkin söylentiler üzerinde yoğunlaştı.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunuculuğunu yaptığı Tarafsız Bölge programında konuya ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

2023 Yılı Seçimleri için Mayıs Ayı İşaret Ediliyor

İktidara yakınlığı ile bilinen Hande Fırat, seçim takvimine ilişkin edindiği kulis bilgilerini aktardı. Yüzde 99 oranında seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağını vurguladı.

Biri Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) diğerinse parti dışında olmak üzere iki önemli toplantının yapıldığını paylaşan Fırat, “Yani parti dışında bir merkez derken birçok teknik kişi bir araya geldi ‘seçim hangi tarihte yapılmalı?’ diye. Sonrasında da partide kurmaylar bir araya geldi.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Fırat, toplantının sonucunda yüzde 99 oranında 2023 yılı seçimlerinin Mayıs ayında yapılacağına dair tahminde bulundu.

Söz konusu toplantılara ilişkin detayları paylaşan Fırat, iki tane toplantının yapıldığını kaydetti. Toplantıda, seçimin teknik açıdan yeterli olup olmayacağına bakıldığını belirtti.

Erdoğan’a Sunum Yapıldı

Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen kütüklerini deprem bölgesinde hazırlayıp hazırlayamayacağının da konuşulduğunu bildirdi.

Fırat, yazısındaki Erdoğan’ın 2023 seçimleri için 14 Mayıs tarihinde ısrarcı olduğuna ancak bazı partililerin de 18 Haziran’ı istediğine dair 17 Şubat’taki yazısını anımsattı.

Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde 14 Mayıs tarihi için ısrarcı tavrının üzerine hem YSK hem de partinin teknik isimlerinin çalıştığını vurguladı. Binali Yıldırım, seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Erdoğan’ın kurmaylarının bir araya geldiğini ekledi.

Toplantılar sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bir sunum yapıldığını bildiren Fırat, toplantıdan kendisine gelen bilgiye göre seçimin yüzde 99 oranında 14 Mayıs’ta yapılacağını savundu.

Afet Bölgesindeki Nüfus Durumu Ortaya Çıkarılacak

Deprem bölgesindeki vatandaşların nasıl oy kullanacağına ilişkin de çalışmaların yapıldığını öne sürerek, geçen hafta YSK’nın bölgede incelemelerde bulunduğunu ileri sürdü.

AK Parti’nin de YSK’daki temsilciler ile görüşmesi sonucunda, ilk önce afet bölgesindeki nüfus durumunun ortaya çıkartılacağını sonrasında da seçmen kütüklerine bakılacağına işaret etti.

YSK’nın konu hakkında çalışmaya başladığına dikkat çeken Fırat, başka şehre giden depremzedelerin şehir dışında görev yapan polis gibi oy kullanacağını ifade etti.

Deprem Bölgesinde Seçim için Konteynerler Kullanılacak

Afet bölgesinde yapılacak olan seçim içinse konteynerlerin tercih edileceğine dair görüş bildirdi.

Fırat yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı söylediğinin arkasında durmak istiyor, 14 Mayıs tarihinin. Geçici görevle gelen bir polis gibi… Böyle bir organizasyon yapılacak. Deprem bölgesinde, çadırlar güvenli değil denilirse konteynerlerde yapılacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs tarihinden yüzde 99 oranından geri adım atmadığını ifade eden Fırat, 18 Haziran’ı ise kabul etmediğini söyleyerek tahminde bulundu.

Toplantının sonucunda ise Erdoğan’ın seçim tarihine ilişkin teknik olarak da ne yapılması gerekiyorsa yapılmasına dair talimat verdiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.