Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuleba’dan Tahıl Mesajı: Risk Almalıyız Rusya Olmadan Yapabiliriz

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Karadeniz Tahıl anlaşmasına bir alternatif bulunması gerektiğini ifade etti. Detaylar haberde;
Kuleba’dan Tahıl Mesajı: Risk Almalıyız Rusya Olmadan Yapabiliriz
HABER GİRİŞ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında gazetecilere konuşurken, Karadeniz tahıl anlaşmasına acilen bir alternatif bulunması gerektiğini ve buna dair aktif tartışmaların gerçekleştiğini belirtti.

Ukrayna tahılının Avrupa üzerinden ihracatının “Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından teslimat yapılmamasını” telafi edemeyeceğini söyledi.

Ukrayna Tahılının Küresel Pazarlara Ulaşımının Öneminden Bahsetti

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini duyurmasının ardından Ukrayna tahılının küresel pazarlara ulaştırılmasının önem taşıdığına işaret eden Kuleba, bunun için siyasi iradenin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Kuleba, Karadeniz’deki sevkiyatların yeniden canlandırılmasının ya mevcut çerçevede devam etmek ya da yeni bir model oluşturmak olduğunu belirterek, “Sorun elbette Rusya’nın tahıl taşıyan bir gemiye saldırmaya karar vermesi durumunda ne olacağı” ifadesini kullandı.

“Rusya Olmadan Devam Edebiliriz”

Şu anki durumun sürdürülebilir olmadığını söyleyen Bakan, “Risk almalıyız ve Rusya olmadan devam edebileceğimizi göstermeliyiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, bir kısım BM üyesi ülkelerin, Ukrayna’ya silah verilmesinin savaşı tetiklediği düşüncesine dair yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya silah verilmemesinin ülkenin savaşı kaybetmesi ve savunmasız kalması anlamına geleceğini kaydetti.

BM: Tüm Yolları Araştırmaya Devam Edeceğiz

BM cephesi ise yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna tahılının Karadeniz’e güvenli bir şekilde ihraç edilmesine izin veren anlaşmayı bırakmasının ardından Ukrayna ve Rus tahıl ve gübresinin küresel pazarlara taşınmasına yardımcı olacak bir dizi fikir bulunduğunu bildirdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Ukrayna tahılı, Rus tahılı ve Rus gübresinin küresel pazarda bulunmasını sağlamak için olası tüm yolları araştırmaya devam edeceğini” söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın