Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Krizin Odağındaki Silicon Valley Bank Satıldı!

Amerika’da yaşanan bankacılık krizinin fitilini ateşleyenlerden biri olan SVB’nin mevduat ve kredileri First Citizens Bank'a devredildi.
Krizin Odağındaki Silicon Valley Bank Satıldı!
YAYINLANMA ZAMANI

Bir anda tüm dünyanın odak konusu haline gelen bankacılık krizi önce Silvergate, ardından Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature olmak üzere üç Amerikan bankası ile başladı. Kriz Avrupa tarafına sıçrarken, daha büyük bir finansal krize dönüşmemesi için de adımlar atılmaya devam ediliyor.

ABD’de düzenleyici kuruluş Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından yapılan açıklamaya göre tartışmaların göbeğinde yer alan SVB’nin satışı yapıldı.

First–Citizens Bank & Trust Company’nin Silicon Valley Bridge Bank’ın tüm mevduatları ve kredileri için bir satın alma ve üstlenme sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

First Citizens Bank’ın, SVB grubunun tüm mevduat ve kredilerini devralmayı kabul etmesinin ardından 17 eski şubesi 27 Mart 2023 Pazartesi günü First–Citizens Bank & Trust Company olarak açılacak.

Mudiler otomatik olarak devredilen bankaya geçerken, üstlenilen tüm mevduatlar, sigorta limitine kadar FDIC tarafından sigortalanmaya devam edecek.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

10 Mart 2023 itibarıyla Silicon Valley Bridge Bank’ın toplam aktiflerinin 1697 milyar dolar, toplam mevduatının ise 119 milyar dolar olduğu açıklandı. Yapılan devir anlaşmasının ise 16,5 milyar dolarlık iskontoyla 72 milyar dolarlık varlık alımını içerdiği belirtildi.

Yaklaşık 90 milyar dolarlık menkul kıymetler ve diğer varlıkların, FDIC tarafından elden çıkarılması için kayyumda kalacağı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.