Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Bankacılık Krizi Uyarısı: Resesyona Yaklaştırıyor

ABD Merkez Bankası (FED) Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, iki haftadan fazla zamandır yaşanan bankacılık krizinin ekonomiye olası etkilerini değerlendirdi.
FED’den Bankacılık Krizi Uyarısı: Resesyona Yaklaştırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Avrupa bankalarında yaşanan sıkıntı ve iflaslar, tüm dünyanın ana gündem konusu olmaya devam ediyor. ABD tarafından yapılan açıklamalarla tansiyon bir düşüp bir yükselse de Avrupa tarafında korkular her geçen gün daha da artıyor.

İsviçreli Credit Suisse’te yaşanan sıkıntıların çözülmesinin ardından bu kez de Almanya’nın en büyüğü Deutsche Bank’ta benzer bir durum oldu. Bankanın hisseleri Cuma günü yüzde 15’e yakın düşüş gösterdi.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ise bankalarda yaşanan sıkıntıların ABD ekonomisine olası etkilerini değerlendirdi.

Kashkari, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ta meydana gelen sorunlarla birlikte art arda gelen bankacılık sistemindeki son streslerin giderilmesinin zaman alacağını belirtti. Söz konusu gerilimlerin ise ABD ekonomisini resesyona yaklaştırdığını ifade etti.

Uzun vadeli hazine bonolarına maruz kalan ve belirlenen süre riski taşıyan başka bankalar olduğunu, bunun yanında bankacılık sektöründe çok sayıda ticari gayrimenkul olduğunu ve muhtemelen bankacılık sektörüne yansıyacak bazı kayıplar olduğunu belirtti.

Bu sürecin netleşmesinin zaman alacağını söyleyen Kashkari, öte yandan bankacılık sisteminin bu baskılara dayanabilecek çok fazla sermayeye sahip olduğunun altını çizdi.

“Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan stres bizi resesyona kesinlikle yaklaştırıyor.” ifadesini kullanan FED yetkilisi, en belirsiz olan şeyin ise bu sıkıntıların ne kadarının yaygın bir kredi krizine yol açtığı ve ekonomiyi ne derece yavaşlattığı olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu