Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Yaratan Çin Askeri Araştırma Gemisi Sri Lanka Limanında!

Çin askeri araştırma gemisi Yuan Wang 5, Hindistan'ın tüm endişelerine rağmen Sri Lanka limanına yanaştı. Detaylar haberde;
Kriz Yaratan Çin Askeri Araştırma Gemisi Sri Lanka Limanında!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin askeri araştırma gemisi Yuan Wang 5, Hindistan’ın bu ziyarete karşı çıkması nedeniyle birkaç günlük gecikmenin ardından Salı günü Sri Lanka’nın Çin yapımı Hambantota limanına demirledi.

Hindistan, analistlerin uzaydaki nesneleri takip etmek için dizayn edilmiş yüksek teknoloji ürünü bir gemi olarak tanımladığı Yuan Wang 5’in limana yanaşmasına karşı çıkmıştı. Buna gerekçe olarak ise Çin’in ana Asya-Avrupa nakliye rotasının yakınındaki limanı askeri bir üs olarak kullanabileceği ihtimali gösterilmişti.

Hint tarafı ayrıca geminin Çin Donanması’nın olası operasyonları için taktiksel veriler topladığı endişesini de taşıyor.

Hindistan’ın İtirazı Nedeniyle Gecikmeli Demirleme

On yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizle mücadele ederken hem Hindistan’ın hem Çin’in desteğine ihtiyaç duyan Sri Lanka, başlangıçta gemiye 11 Ağustos’tan itibaren Hambantota’da beş günlük ikmal izni verdi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı’nın güvenlik gerekçeleriyle duruma itirazının ardından, Sri Lankalı yetkililer daha fazla istişareye ihtiyaç olduğunu öne sürerek Çin’den geminin varışını ertelemesini istedi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmeler ışığında, 11-17 Ağustos tarihleri arasında Hambantota limanında olması beklenen Yuan Wang 5, Sri Lanka tarafından yapılan tehir talebi sonrasında limana bugün demirleyebildi.

Medyayla konuşma yetkisi olmadığı için kimliğini açıklamayı reddeden limandaki bir yetkili, Yuan Wang 5’in yakıt, yiyecek ve diğer temel ihtiyaç maddelerini stoklamak için sadece üç günlüğüne limana demirlediğini söyledi.

Sri Lanka hükümetinden bir yetkili, ada ülkesinin dost ülkeler arasında herhangi bir sürtüşme olmamasını sağlamak için çalıştığını söyledi. Medya Bakanı Bandula Gunawardana gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan tarafı bize endişelerini iletti. Sri Lanka, sonuç olarak bu sorunları çözmek için görüşmeler yapılıncaya dek geminin limana yanaşmasının ertelenmesini talep etti. Bunun öncesinde Hindistan, ABD ve diğer ülkelerden ülkemize gelen pek çok gemi oldu ve hepsinin gelmesine izin verdik. Benzer şekilde Çin gemisinin yanaşmasına da izin verdik.”

Sri Lankalı yetkililer, Yuan Wang 5’in ülkenin kara sularında herhangi bir araştırma girişiminde bulunmayacağını da kaydetti.

Analistlere Göre Yeni Nesil Uzay Takip Gemisi

Dış güvenlik analistleri ise Yuan Wang 5’in Çin’in uydu, roket ve kıtalararası balistik füze fırlatmalarını izlemek için kullanılan en yeni nesil uzay takip gemilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Pentagon, Yuan Wang gemilerinin Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Stratejik Destek Gücü tarafından idare edildiğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.