Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Veri Öncesi OECD’den Türkiye için Büyüme Tahmini

OECD, Türkiye ekonomisi için 2023 ve 2024 yılları büyüme beklentisini yükseltti. Gözler yarın açıklanacak veride…
Kritik Veri Öncesi OECD’den Türkiye için Büyüme Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasına (GSYİH) dair büyüme verileri, yarın yani 30 Kasım’da açıklanacak. Türkiye ekonomisi, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 3,8 ile yüzde 3,5 olan beklentinin üzerinde büyüdü. Yarın ise üçüncü çeyrek verilerini karşılayacağız.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı önemli veri öncesinde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nden (OECD) tahmin geldi. Örgüt, Ekonomik Görünüm 2023 başlıklı sunumunu yaptı.

Buna göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyümesi bekleniyor. Daha önceki tahminde bu oran yüzde 4,3 olarak açıklanmıştı. OECD, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 2,9, 2025 yılında ise yüzde 3,2 oranında büyümesini bekliyor.

Eylül ayında yayımlanan raporda, 2024 yılı için tahmin yüzde 2,6 olarak açıklanmıştı. Böylelikle hem bu yıl hem de gelecek yıl için tahminler yukarı yönde revize edilmiş oldu.

Kurumun raporuna göre sıkı mali koşullar, inatçı enflasyon ve bastırılmış ekonomik duyarlılık tüketim tarafında yavaşlama sağlayacak. Şubat ayında yaşanan iki büyük depremin yol açtığı yıkımların yeniden inşa edilmesi nedeniyle yatırım artışının yüksek kalması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Beklentileri de Yükseltildi

OECD, Türkiye için 2023 yılı enflasyon beklentisini yüzde 52,1’den yüzde 52,8’e yükseltti. Şu an yıllık enflasyon oranımız yüzde 62’nin üzerinde.

2023 yılı için daha önce yüzde 39,2 olan tahmin yüzde 47,4 oranına yükseltildi. 2025 yılında ise yüzde 31,6 olması bekleniyor.

Gıda ve enerji hariç kısmı ifade eden çekirdek enflasyon için tahminler düşürüldü. 2023 yılında çekirdek enflasyon için öngörülen oran yüzde 56,7’den yüzde 56,4’e sınırlı bir şekilde düşürülürken, gelecek yıl için beklenti yüzde 40’tan yüzde 47,7’ye revize edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ise enflasyonda önemli ilerlemeye sağlayıncaya kadar faizleri artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada enflasyonun ana eğiliminde yavaşlama olduğunu, gelecek yılın ikinci yarısından itibaren de düşüş beklediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın