Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Veri Açıklandı: ABD Ekonomik Büyüme Verisi Değişti mi?

Amerika Birleşik Devletleri, 2023 yılı dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla raporu ilk revizyonu yayımlandı. Veriler nasıl çıktı? Detaylar haberin devamında;
Kritik Veri Açıklandı: ABD Ekonomik Büyüme Verisi Değişti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Amerika Birleşik Devletleri büyüme rakamlarına ilişkin yeni veriler yayımlandı. Peki, 2023 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme ikinci okuma verisi nasıl geldi, beklentileri karşıladı mı?

ABD Ekonomi Analiz Bürosu (BEA) tarafından az önce yayımlanan rapora göre ilk revizyonla birlikte reel gayri safi yurt içi hasıla, 2023 yılının son çeyreğinde yıllık yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

Büyüme Verisi Beklentilerin Hafif Altında Kaldı

Piyasa beklentileri, 25 Ocak’ta duyurulan öncü büyüme verilerinin revizyona tabii tutulmaması ve son çeyrek yıllık büyüme oranının yüzde 3,3 düzeyinde korunması yönündeydi.

ABD Büyüme Verisi Yıllara Göre Dağılım
Kaynak: BEA

Ülke ekonomisi, 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,2, ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9’luk büyüme kaydetmişti. Öte yandan ABD ekonomisi, 2023 genelinde yüzde 2,5 oranında büyüme ortaya koydu.

Güncellemenin öncelikli olarak aşağı yönlü bir revizyonu yansıttığı, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ile tüketici harcamalarındaki yukarı yönlü revizyonlarla durumun kısmen dengelendiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Reel GSYİH’deki artışın, tüketici harcamaları, ihracat, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, konut dışı sabit yatırımlar, federal hükümet harcamaları ve konut sabit yatırımlarındaki artışları yansıttığı, bu artışların özel envanter yatırımlarındaki düşüşle kısmen dengelendiği belirtildi.

Geçen yılın son çeyreğine ilişkin kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 1,7’den yüzde 1,8 seviyesine çıkarıldı.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı bırakıldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise yüzde 2’den yüzde 2,1‘e revize edildi.

Veri, ülke ekonomisinin genel durumu hakkında daha fazla bilgi sunması nedeniyle yatırımcıların, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecekteki politika hamlelerine yönelik beklentilerini şekillendirmesi açısından önem taşıyor.

GSYİH verileri, FED’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağı dönem konusunda belirleyici unsurlar arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın