Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kriptolar Bu Hafta ABD ve Avrupa’dan Gelen Verileri Takip Edecek

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden doğrudan etkilenen kripto paralar için hafta içerisinde önemli veriler açıklanacak. Detaylar geliyor…
Kriptolar Bu Hafta ABD ve Avrupa’dan Gelen Verileri Takip Edecek
Yorum

Bitcoin ve kripto paralar son yıllarda küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden doğrudan etkilenen bir yapıya büründü. Özellikle Bitcoin ile Nasdaq endeksi arasındaki korelasyon hiç olmadığı kadar yüksek seviyelerde.

Bu da kriptoların risk ürünü olarak hareket ettiğini gösteriyor. Küresel piyasalarda açıklanan veriler ise hisselerdeki ve kriptolardaki yönde belirleyici yol oynuyor. Dünya genelinde artan enflasyon, merkez bankalarının sıkı para politikaları ile birleşti ve bu durum kriptolardaki satış baskısının artmasına neden oldu.

Avrupa’dan Önemli Veriler

Bugün Euro bölgesinde Ağustos ayı için tüketici ve sanayi güveni verileri açıklanacak. Beklentiler tüketici güveni için -24,9, sanayi güveni için 1,5 seviyesinde. İlerleyen saatlerde ise Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın Ağustos ayı enflasyon verisi açıklanacak.

Almanya’da TÜFE verisinin Ağustos ayında yıllık olarak yüzde 7,8 olarak açıklanması bekleniyor. Temmuz ayında Almanya enflasyonu yüzde 7,5 seviyesinde gelmişti. ABD tarafından ise konut fiyat endeksi verisi paylaşılacak. Yıllık verinin yüzde 18,3 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Çarşamba günü küresel enflasyondaki son durum için Fransa ve Euro bölgesinden gelen veriler takip edilecek. Beklenti Temmuz ayındaki orandan bir değişiklik olmayacağı yönünde. Ülkede yıllık enflasyon geçen ay yüzde 6,1 olarak açıklanmıştı.

Euro bölgesinde ise enflasyonun artması bekleniyor. Ağustos ayı enflasyon beklentisi yıllık yüzde 9,0 seviyesinde. Küresel piyasaların son işlem gününde ise ABD’den gelen veriler takip edilecek.

ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Takip Edilecek

ABD’de Ağustos ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 300K seviyesinde gelmesi bekleniyor. Bir önceki ay 528K olarak açıklanmıştı. İşsizlik tarafında ise Temmuz ayına nazaran bir değişiklik olması beklenmiyor ve yüzde 3,5 seviyesi tahmin ediliyor.

ABD’den gelen veriler dolar endeksindeki hareketlerde belirleyici rol oynuyor. Dolar endeksi ile Bitcoin ve hisseler arasında ters yönde bir korelasyon var. ABD dolarındaki yükseliş, kriptolarda ve hisselerde satış baskısının artmasına neden oluyor.

Bitcoin yazım itibarıyla 20.400 dolar seviyesinden işlem görüyor ve geçen haftaki kayıplarını geri almaya çalışıyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole etkinliğindeki konuşması, BTC’de kayıpları artırmıştı.

Powell, Eylül ayındaki toplantıda faiz kararı için açıklanacak verilerin değerlendirileceğini belirtmişti. Fiyat istikrarını sağlamanın zaman alacağını ve enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için sıkılaştırma politikasına devam edeceklerinin sinyalini vermişti.

Fed’in yüksek enflasyon karşısında Mart ayından bu yana faiz artırımına yönelik adımları, kripto paralar üzerinde büyük kayıplar yaşanmasına neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%