Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Piyasasında Yeni Kullanıcı Sayısı 2021’de Rekor Kırdı

Gemini borsası tarafından yapılan bir araştırma, kripto para piyasasının yeni kullanıcı bazında da hızla büyüdüğünü ortaya koydu.
Kripto Piyasasında Yeni Kullanıcı Sayısı 2021’de Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçtiğimiz yıl hızlı bir büyüme kaydetti. Piyasaya giren toplam para 3 trilyon dolara ulaştı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi kaydedildi. Büyüme sadece parasal anlamda olmadı.

Gemini tarafından yapılan araştırma, ilk kez piyasaya giren kişi sayısında da büyük artış yaşandı. Kripto para borsası Gemini tarafından hazırlanan 2022 Küresel Kripto Durumu raporuna göre, dünyadaki kripto sahiplerinin yüzde 41’i ilk kripto para birimini 2021’de satın aldı.

Bu veri 20 ülkede ankete katılan 30.000’e yakın katılımcıdan sağlandı. Yüzde 41’lik kitle ise şu anda kripto sahibi olmadıklarını, ancak daha fazla bilgi edinmek istediklerini ya da gelecek yıl dijital varlıkları almayı planladıklarını söyledi.

İlk kez kripto alanların yıla ve ülkeye göre oranı
Kaynak: Gemini

Kripto meraklısı grubun yüzde 47’si kadın olduğu ve bu nedenle cinsiyetler arasındaki farkın kapandığı görüldü. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar tüm kripto sahiplerinin yarısından fazlasını temsil ederken, 2021’de kadın kripto sahiplerinin yalnızca üçte biri gelişmiş ülkelerde ve bölgelerdeydi.

Yatırımcılara Kripto Enflasyon Koruması

Son on yılda dolar karşısında yerel para biriminde yüzde 50 daha fazla devalüasyon yaşayan ülkelerdeki katılımcılar, yüzde 50’den daha az devalüasyona sahip olanlara göre 2022’de kripto satın almayı planlama olasılıkları beş kat daha fazla.

GCM Yatırım Banner

Yerel para birimi dolar karşısında yüzde 200’den fazla değer kaybeden Brezilya’da kripto sahibi kullanıcıların oranı yüzde 41 olarak saptandı. ABD’deki kripto para sahiplerinin de yüzde 40’ı, varlığı enflasyona karşı bir korunma olarak görüyor.

Çalışmaya göre henüz kripto para sahibi olmayan kişiler, uzak durma nedeni olarak yasal belirsizlikleri, vergi bilinmezliği ve eğitim eksikliğini gösteriyor. Asya Pasifik bölgesindeki katılımcılar yüzde 39 ile en çok yasal belirsizlikleri öne sürerken, Orta Doğu’daki görüşülen kişilerin yüzde 30’u için sorun vergi karmaşıklıklarıydı.

Kripto para piyasası son yıllarda büyüyor ve bugün itibariyle 2 trilyon doların üzerinde değerlemeye sahip.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.