Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Düzenlemesinde Geri Sayım: Bu Hafta TBMM’ye Geliyor

Uzun zamandır beklenen kripto para düzenlemesinin bu hafta AK Parti tarafından TBMM gündemine getirilmesi bekleniyor. Detaylar şöyle...
Kripto Para Düzenlemesinde Geri Sayım: Bu Hafta TBMM’ye Geliyor
HABER GİRİŞ

Bir süredir Türkiye’de kripto varlıklara yönelik düzenlemeler yapılacağı biliniyordu. Bu konuyla ilgili somut adımın bu hafta yapılması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler liderliğinde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerindeki hazırlıklar tamamlandı.

Bu teklifin, hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulması planlanıyor. Teklif, uluslararası uygulamalara benzer bir şekilde Türkiye’deki kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerini azaltmayı hedefliyor.

Kripto varlıkları geniş kapsamda tanımlayacak olan düzenleme ile birlikte, bu varlıkların alım satımının yapıldığı platformların Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslanması ve denetlenmesi sağlanacak.

Platformlar Denetlenecek

Teklifte, platformlarda müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların saklanması, platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkiler, uygulanacak yaptırımlar ve cezalar gibi konular ele alınıyor. Platformların faaliyet esaslarına ilişkin kriterler ise ikincil düzenlemelerle belirlenecek.

Düzenleme ile blok zinciri ve benzeri teknolojileri geliştiren kişilere, bu teknolojilerle ayrıştırılamayan nitelikte olan kripto varlıkların satış veya dağıtımı konusunda SPK’ye yetki verilecek ve izin şartı aranacak.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) bu süreçte rol alması teşvik edilerek, blok zinciri oluşturulması ve ilgili teknolojik araçların geliştirilmesi hedefleniyor. ,

Kripto varlık düzenlemesinin hayata geçirilmesi ile Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) 15 No’lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin giderilmesi ve Türkiye’nin “kısmi uyumlu” kategorisinden çıkması amaçlanıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.