Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Köprülerine Olan Saldırılardan 2 Milyar Dolar Çalındı

Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, zincirler arası köprülerden bu yıl 2 milyar dolar çalındığını ortaya koydu.
Kripto Köprülerine Olan Saldırılardan 2 Milyar Dolar Çalındı
Yorum

Son dönemde kripto para dünyası siber saldırganların hedefi olmaya başladı. Pek çok merkeziyetsiz platform ve zincirler arası köprü hackerlar tarafından saldırıya uğradı ve büyük miktarda fonlara izinsiz erişim sağlandı.

Blockchain analitik şirketi Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, saldırıların bu yıl içerisinde ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre hackerlar zincirler arası köprülerden bu yıl içerisinde 2 milyar doların üzerinde kripto parayı çekti.

Bu saldırıların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Nomad köprüsü üzerinde yaşanmış ve hackerlar 190 milyon dolar değerinde kripto parayı çekmişti. Chainalysis bu tür saldırıların, yıl içerisinde çalınan tüm kripto fonlarının yüzde 69’unu oluşturduğunu tahmin ediyor.

Çapraz zincir köprüleri, blok zincirler arasında kripto para göndermek için kullanılır ve topluluklar tarafından kullanılan popüler bir araçtır. Chainalysis, çapraz zincir köprülerin altında yatan teknolojinin hala emekleme aşamasında olduğunu ve birçok yeni modelin test edildiğini belirtti. Bu platformların saldırıya açık olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl içerisinde 13 zincirler arası saldırı gerçekleşirken, bunların en dikkat çekeni, Kuzey Kore merkezli hacker grubu Lazarus’un Ronin Bridge istismarıydı. Raporda köprülerin çekici bir hedef olduğuna yer verilirken, alıcıların blok zincirindeki varlıkları destekleyen merkezi bir fon depolama noktasına sahip olduğu vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%