Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FBI: Sahte Kripto Uygulamalarının Zararı 40 Milyon Doları Aştı

Kullanıcıları dolandırmayı amaçlayan kripto uygulamaları, Ekim 2021′den bu yana 42.7 milyon dolardan fazla zarar yarattı.
FBI: Sahte Kripto Uygulamalarının Zararı 40 Milyon Doları Aştı
HABER GİRİŞ

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) geçen yılın Ekim ayından bu yana sahte kripto uygulamalarından kaynaklı 42.7 milyon doları aşkın zararın ortaya çıktığını bildirdi. Kurum saldırılardan 244 kurbanın etkilendiğini söyledi.

FBI, siber suçluların ABD’li yatırımcılarla iletişim kurduğunu, dolandırıcılık yoluyla gerçek görünen kripto para yatırım hizmetleri sunduğunu ve bu kişileri uygulamaları indirmeye ikna ettiğini açıkladı.

FBI, YiBit şirketi adı altında faaliyet gösteren kişilerin, kurbanları 5,5 milyon dolar dolandırdığı bir olayı tespit etti Bir diğer olayda ise kullanıcıların 3.7 milyon dolardan fazla zarara uğratıldığı belirtildi.

Yibit kullanıcıları bir uygulama indirmeye ve kripto para yatırmaya ikna etti. Bu mevduatların ardından 17 mağdur, fonları çekmeden önce yatırımları üzerinden vergi ödemek zorunda olduklarını belirten bir e-posta aldı. Kurbanlar daha sonrasında para çekme işlemi gerçekleştiremedi.

FBI, Supayos veya Supay adlı başka bir uygulamanın depozito istediğini ve ardından bir kullanıcının minimum bakiye gereksiniminin 900.000 dolar olduğunu söyledikten sonra fonlarını dondurduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Araştırmalar Z ve Y kuşaklarının tamamına yakınının düzenli olarak mobil bankacılık uygulamalarını kulldığını gösteriyor. FBI, yatırımcıları ve finansal kurumları, yatırım uygulamalarını indirmek için istenmeyen taleplere karşı dikkatli olmaya davet etti.

Büro kullanıcılara, herhangi bir kişisel finansal bilgi vermeden önce bir uygulamanın ve şirketin meşru olduğunu doğrulamalarını öneriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.