Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto İstihdamı İşten Çıkarmalara Rağmen 2022’de Katlandı

Kripto para sektöründe kötü piyasa koşullarına rağmen iş gücü sürekli artmaya devam ediyor. Araştırmadan detaylar haberde…
Kripto İstihdamı İşten Çıkarmalara Rağmen 2022’de Katlandı
HABER GİRİŞ

2022 yılı kripto piyasası için büyük düşüşlere sahne olsa da, koşulların sektördeki işe alımlar üzerinde çok az etkisi olduğu görülüyor. Block Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2022’de kripto para birimi ile ilgili istihdam, 2019’daki 18.200 rakamından yaklaşık yüzde 351’lik bir artışla 82.200’e ulaştı .

İş dağılımının dökümü, alım satım ve komisyonculuğun yüzde 50 veya 41.136 ile en yüksek paya sahip olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, NFT alanındaki yavaşlamaya rağmen sektör, yüzde 8 ile üçüncü en yüksek istihdam payını oluşturdu.

Kategoriye göre kripto sektörü çalışanları
Kaynak: The Block

Araştırmacılar, kripto kullanıcı büyümesinin sektörde daha fazla istihdam fırsatı açacağını belirtti. Raporda kullanıcı benimsemede gözle görülür bir büyüme olduğunu, mevcut işleyen pazarın artan taleplerini karşılamak için daha fazla istihdam fırsatı yaratılmasının zorunlu hale geldiğine yer verildi.

Sektör İşten Çıkarmalara Rağmen Büyüyor

Artan istihdam, yıl boyunca rekor seviyeye ulaşan işten çıkarmalara rağmen gerçekleşti. Sektör bu yıl 9.564 ile en yüksek işten çıkarma sayısını kaydetti. Crypto.com borsası işten çıkarmalarda yüzde 24 ile en yüksek paya sahip oldu. Coinbase, Kraken ve Bybit borsaları işten çıkarılan toplam çalışan sayısının yüzde 6’sına sahipti.

Dijital varlık sektörü, 2022’de birkaç ay gibi kısa bir sürede benzeri görülmemiş çöküşler yaşadı. Sektörün tecrübeli isimlerinin kripto kışına rağmen ihtiyatlı davranarak ekiplerini faal durumda tutacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Önde gelen işverenler açısından sektöre kripto para borsaları hakim konumda. Binance, 7.300 çalışandan oluşan bir ekiple sektördeki en büyük firma olarak öne çıkıyor. Onu ABD’li kripto para borsası Coinbase takip ediyor.

Genel olarak, kripto istihdamına dair eğilimler, büyük düşüşlerden etkilendi. İlginç bir şekilde araştırmacılar, iflaslar gibi yüksek profilli kripto olaylarına rağmen sektörün hakim makroekonomik faktörler göz önüne alındığında güçlü olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın