Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Bankası Silvergate Faaliyetlerini Durdurma Kararı Aldı

Kripto para sektöründe son dönemde endişelerin arttığı Silvergate cephesinde beklenen oldu. Banka faaliyetlerini durdurma kararı aldı.
Kripto Bankası Silvergate Faaliyetlerini Durdurma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto endüstrisinin merkezi bir borç vereni olarak bilinen Silvergate Capital, operasyonlarını durdurduğunu ve bankasını tasfiye ettiğini söyledi. Şirketin hisseleri vadeli işlem saatlerinde yüzde 35’ten fazla düştü.

Silvergate, New York merkezli Signature Bank ile birlikte kripto şirketleri için iki ana bankadan biri olarak hizmet veriyordu. Banka, Signature’daki 114 milyar doların üzerindeki varlığa kıyasla 11 milyar doların biraz üzerinde varlığa sahip. İflas etmiş kripto borsası FTX’in de Silvergate’in önemli bir müşterisi olduğu biliniyordu.

Yapılan açıklamada, “En son endüstri ve düzenleyici gelişmeler ışığında, Silvergate, banka operasyonlarının düzenli bir şekilde tasfiye edilmesinin ve bankanın gönüllü tasfiyesinin ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Müşteri Mevduatları Geri Ödenecek

Paylaşılan tasfiye planına göre tüm mevduatlar tamamen geri ödenecek. Centerview Partners, Silvergate’in mali danışmanı olarak hareket edecek ve Cravath, Swaine & Moore yasal hizmetler sağlayacak.

Tasfiye, Silvergate’in temel tekliflerinden biri olarak kabul edilen Silvergate Exchange Network veya SEN olarak bilinen ödeme platformunu durdurmasından bir haftadan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Duyurunun bir parçası olarak Silvergate, şirketin tasfiyesi sona ererken mevduatla ilgili diğer tüm hizmetlerin faal durumda kalacağını açıkladı. Başka değişiklikler olması durumunda müşterileri bilgilendireceğini söyledi.

California merkezli La Jolla firmasının eyalet düzenleyicisi olan California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, durumu izlediğini bildirdi. Banka geçtiğimiz hafta yıllık mali sonuç bildirimini ertelemeyi talep etmişti. Bu durum tasfiyenin yaklaştığına dair beklentileri artırmıştı.

Son gelişme sonrası Bitcoin ve kripto paralarda satışlar gözlemlendi. Bitcoin yazım itibarıyla 21.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1 trilyon dolar seviyesinin altına düştü.

İflas Sonrası Borsalardan Açıklama

Silvergate’in tasfiye kararı sonrası, sektörün önde gelen borsalarından açıklama geldi. Binance, Coinbase, OKX ve Paxos, Silvergate’e maruz kalmalarıyla ilgili açıklamalar yayınladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsasının Silvergate’te varlıklarının olmadığını belirtirken, Coinbase, Silvergate’te müşteri veya kurumsal parası olmadığını söyledi. OKX Başkanı Hong Fang, borsanın kurumsal ve müşteri fonlarının güvende olduğunu belirtti.

Kripto altyapısı şirketi Paxos yaptığı açıklamada, şirketin Silvergate’e neredeyse hiç maruz kalmadığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın