Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: NATO Rus Sınırlarına Doğru Genişliyor!

Kremlin Sözcüsü Peskov, NATO'nun Rus sınırlarına doğru genişlediğine işaret ederek güvenliği sağlamak için gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı.
Kremlin: NATO Rus Sınırlarına Doğru Genişliyor!
HABER GİRİŞ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı’nın (NATO) Rus sınırlarına doğru genişlediğini iddia etti.

NATO’nun Rus sınırlarına yakınlaştığını kaydeden sözcü, güvenliğin sağlanması için gereken önlemlerin alındığını kaydetti.

Peskov, Rusya’nın nükleer silahları sınırlarının dışına konuşlandırmaması gerektiğini ve bu eylemlerin dikkatlice takip edilmesini savunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamalarına da yanıt verdi.

Rusya Güvenlik için Önlemler Alıyor

Rusya’nın askeri altyapısını NATO sınırlarına doğru çekmediğine işaret eden Peskov, Rus sınırlarına doğru NATO’nun genişlediğini bildirdi.

Finlandiya’nın Salı günü resmen ittifaka katılmasıyla NATO’nun Rusya ile kara sınırının uzunluğu iki katına çıktı. Finlandiya’nın üyeliği, Rusya’nın geçen sene Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından kabul edildi.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin üyeliğinin ardından Rus tarafından yapılan açıklamada, Finlandiya’daki NATO askeri konuşlandırmasının yakından izleyeceği ve buna göre yanıt verileceği vurgulanmıştı.

Peskov, “Bu hareket, güvenliğimiz için endişelerimizi artırıyor ve güvenliğimizi sağlamak için önlemler alıyoruz. NATO kıtadaki güvenlik mimarisini yeniden dengelemek için sınırlarımıza her yaklaştığında da böyle olacak.” dedi.

Putin ile Lukaşenko Nükleer Silah Konuşlandırması için Görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında Rusya’nın Belarus’a nükleer silah yerleştireceğine ilişkin karar açıklamıştı. Rusya’nın komşusuna nükleer silah konuşlandırması konusunun ele alınacağı görüşme ise bugün Putin ile Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko ile Moskova’da yapılacak.

Reuters haberinde taktik nükleer silahların Belarus’a taşınması için Putin’in net bir zaman açıklamadığını anımsattı. Ancak Putin’in depolama tesislerinin inşasının Temmuz ayı başına kadar tamamlanması gerektiğini söylediğini ekledi.

Putin’in söz konusu planı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Rusya’nın nükleer cephaneliğinin bir kısmının sınırlarının dışına ilk konuşlandırılması olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.