Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’den Nükleer Silah Riskine Karşı Acil Önlem Çağrısı

Rusya'nın Belarus'a taktik nükleer silah yerleştirme kararına NATO ve AB'nin tepkisinin ardından İsviçre'den önlem çağrısı geldi. Detaylar haberde;
İsviçre’den Nükleer Silah Riskine Karşı Acil Önlem Çağrısı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen gün yaptığı açıklama ile Belarus şehrinde nükleer silah konuşlandıracağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından karara birçok tepki geldi. İsviçre Dışişleri Bakanlığı da resmi Twitter hesabı üzerinden acil önlem çağrısında bulundu.

İsviçre tarafından yapılan paylaşımda, nükleer silahlarla ilgili tüm risklerin azaltılmasına yönelik acil önlemlerin alınması gerektiği duyurularak şöyle kaydedildi;

“Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandırmayı planladığına dair haberlere dayanarak İsviçre, nükleer silahlarla ilgili tüm riskleri azaltmak için acil önlemler alınması çağrısında bulunuyor.”

Nükleer bir savaşın asla yapılmaması gerektiğine işaret edilen paylaşımda, böyle bir savaş ile kazanılamayacağına dikkat çekildi. Ayrıca İsviçre, gerginlikten kaçınılmasını talep etti.

Putin: Nükleer Silah Yayılımının Önlenmesi için Belarus’a Yerleştirilecek

Putin, Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirileceğini 25 Mart günü duyurmuştu. Belarus’a yerleştirilecek olan silahların, nükleer silahların yayılmasını önlemek amacıyla olacağını söylemişti. Ayrıca Putin, bunun uluslararası yükümlülükleri ihlal etmeden yapılacağına dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde Putin’in açıklamasının ardından Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) ve Avrupa Birliği’nin (AB) konuya ilişkin açıklamada bulunduğu hatırlatıldı. NATO ve AB, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararını sorumsuzca bulduklarını kaydetmişti.

Söz konusu duruma ilişkin Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama gelmişti. Putin’in bu kararı sebebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplanmasını talep etmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.