Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin Finlandiya’ya Gazın Kesileceği Haberini Yalanladı

Kremlin Sözcüsü Peskov, ülkesinin Finlandiya’ya gaz kaynaklarını kapatacağına dair haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Kremlin Finlandiya’ya Gazın Kesileceği Haberini Yalanladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Finlandiya’ya gaz arzını durdurma söylentileri hakkında açıklama yaptı.

Rusya’nın Finlandiya’ya gazı kesme gibi bir planı olmadığını söyleyen Peskov, bunun sadece Finlandiya medyasının bir aldatmacası olduğunu belirtti.

Peskov açıklamasında, “Gazprom, NATO üyeleri de dahil olmak üzere Avrupa’daki çeşitli tüketicilere gaz tedarik ediyor. Gazprom, Avrupa kıtasına enerji kaynakları sağlayan bir şirket olarak güvenilirliğini defalarca göstermiştir. Bu nedenle, bu haberler büyük olasılıkla başka bir gazete aldatmacasıdır.” sözlerine yer verdi.

Gaz tedariki sözleşmelerinin feshedilmesine dair bir bilgisi olmadığını dile getiren Peskov, Gazprom ile ödeme rejimi hakkındaki bilgilerin netleştirilmesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğal gaz ödemelerinin ruble ile yapılmasına yönelik imzaladığı kararnameye atıfta bulundu.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin ortak açıklamasında NATO üyeliği için adım atıldığını bildirdi.

NATO üyeliğinin Finlandiya’nın güvenliğini güçlendireceğini belirten yetkililer, kararın alınması için gereken ulusal adımların, önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını aktardı.

Bu açıklamanın ardından Rusya tarafından tepki gecikmedi. Peskov, “Kesinlikle. NATO’nun genişlemesi kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli hale getirmiyor” yorumunu yapmıştı.

Gelişmelerin sonrasında ise Putin’in bugün itibarıyla Finlandiya’ya gazı keseceği konuşulmaya başlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu