Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Arka Arkaya Açıklamalar!

Finlandiya bugün NATO üyeliği için isteğini tüm dünyaya duyururken Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya, bunun Rusya için kesin bir tehdit olduğunu ve gerekenin yapılacağını açıkladı.
Rusya’dan Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Arka Arkaya Açıklamalar!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle değişen güvenlik ortamı, Finlandiya ve İsveç’in NATO yaklaşımını değiştirdi. İsveç’ten önce harekete geçen Finlandiya, bugün yaptığı açıklamada tarafını resmen belli ederek ülkenin gecikmeden ittifaka başvuru yapması gerektiğini duyurdu.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin imzalı ortak yazılı açıklamada bir NATO üyesi olarak Finlandiya’nın tüm savunma ittifakını güçlendireceği ve üyeliğe gecikmeden başvurulması gerektiği belirtildi.

Rusya’dan NATO Üyeliğine Cevap Gecikmedi

Daha önce İsveç ile Finlandiya’yı NATO üyeliği hakkında uyaran Rusya, böyle bir durumda nükleer konuşlandırmadan başka seçeneği kalmayacağını açıklamıştı.

Bugün ise Rusya, hamleyi kendisine doğrudan bir tehdit olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Finlandiya’nın üyeliğinin Rusya’ya doğrudan bir tehdit oluşturup oluşturmadığı sorusuna, “Kesinlikle. NATO’nun genişlemesi kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli hale getirmiyor” ifadeleriyle yanıt verdi.

Peskov, ayrıntıya girmeden bunun Rusya tarafından karşılık gelen simetrik tepkilerin bir nedeni olacağına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

TASS’ın aktardığı bilgilere göre Peskov, Finlandiya’nın NATO’ya katılımını Rusya için kesin bir tehdit olarak nitelendirirken bu duruma cevaben güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alacağını vurguladı.

Rusya’nın Finlandiya’nın NATO’ya katılımına tepkisinin, ittifakın altyapısının sınırlarına yakınlığına bağlı olacağını söyleyen Kremlin Sözcüsü, “her şey bu genişleme sürecinin ne anlama geleceğine bağlı olacak” dedi.

Peskov’un yanında Rusya Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklamada bulundu. Buna göre Finlandiya’nın olası NATO üyeliğine yanıt olarak ulusal güvenliğine yönelik tehditleri durdurmak için kısasa kısas askeri-teknik nitelikte adımlar atmak zorunda kalacak.

Finlandiya’nın NATO’ya katılının Rusya-Finlandiya ikili ilişkilerine ve Kuzey Avrupa bölgesinde istikrar ve güvenliğin korunmasına ciddi şekilde zarar vereceği bildirildi. Bakanlık, duruma göre tepki vereceklerini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.