Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin Açıkladı: Aliyev Putin’den Özür Diledi

Putin ile Aliyev, Karabağ konusundaki görüşmede üçlü anlaşmalar doğrultusunda müzakere yolundaki çalışmaların yoğunlaştırılmasını kararlaştırdı. İşte detaylar;
Kremlin Açıkladı: Aliyev Putin’den Özür Diledi
HABER GİRİŞ

Dağlık Karabağ’da 19 Eylül’de askeri operasyon başlatan Azerbaycan, operasyonun dün Türkiye saatiyle saat 13.00 itibarıyla sonlandırıldığını duyurmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün Karabağ konusunda telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin tarafından detayları verilen görüşmede, üçlü anlaşmalar doğrultusunda müzakere yolundaki çalışmaların en üst düzeyde yoğunlaştırılmasının kararlaştırıldığı duyuruldu.

Putin ve Aliyev’in Karabağ’daki çatışmaların tamamen durdurulması konusunda Rus Barış Gücü’nün yardımıyla varılan anlaşmaların tutarlı şekilde uygulanmasının önemine vurguda bulunduğu kaydedildi.

Bu kapsamda Bakü ve Ermeni temsilcileri arasındaki barış gücünün arabuluculuğuyla başlayan müzakerelere büyük önem verildiğine işaret edildi.

Karabağ’daki Ermeni Nüfusunun Hak ve Güvenliği Sağlanmalı

Karabağ’daki karışıklığı istikrara kavuşturmak ve bölgedeki insani sorunların üstesinden gelmek için öncelikli adımların konuşulduğu ikili görüşmede Putin, Karabağ’daki Ermeni nüfusunun hak ve güvenliğinin sağlanmasının önemine vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Azerbaycan tarafının da bu konularda Rus Barış Gücü’yle etkileşime girmeye hazır olduğunu teyit ettiğine dikkat çekildi.

2020-2022 dönemindeki üçlü anlaşmalar doğrultusunda müzakere yolundaki çalışmaların en üst düzeyde yoğunlaştırılmasında mutabakata varıldı.

Görüşmede bölgedeki ulaşım bağlantılarındaki engellerin kaldırılması, Azerbaycan-Ermenistan sınırının belirlenmesi, Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşmasının hazırlanması çalışmalarının aktif hale getirilmesinin de bu müzakerelerin içerisinde olduğu anımsatıldı.

Kapsamlı Soruşturma Yapılacak

Telefon görüşmesinde Aliyev, 20 Eylül’de Karabağ’da Rus Barış Gücü’nün askeri personelinin trajik ölümü sebebiyle Putin’den özür dileyerek derin taziyelerini iletti. Aliyev, olayla ilgili en kapsamlı soruşturmanın yapılacağı ve sorumluların gereken cezayı alacağı konusunda söz verdi.

Konu hakkında iki ülkenin başsavcılıklarının yakın temas halinde olduğunun bilgisi verilen açıklamada, Aliyev’in mağdurların ailelerine mali yardım sağlamaya hazır olduğunu da ifade ettiği vurgulandı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın, Karabağ’da Canyatak yerleşim birimi yakınlarında Rus Barış Gücü’nü taşıyan araca ateş açılması sonucu araçtaki askerlerin hayatını kaybettiğini açıkladığını anımsattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın