Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartlarında Geçim Krizi: 37 Milyon Borçlu!

Yüksek enflasyona karşı geliri düşük kalan vatandaşlar hayatını kredi kartlarıyla idame ederken, borçlu sayısı ve borç tutarı devasa boyutlara ulaştı.
Kredi Kartlarında Geçim Krizi: 37 Milyon Borçlu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele kapsamında tüketimi azaltmanın birinci yolu olarak kredi kartlarını hedefe aldı. Kredi kartlarına getirilecek kısıtlamaları içeren düzenlemelerin seçimlerden sonra gelmesi bekleniyor.

Ancak uzmanlar ve iş dünyasından isimler, kredi kartlarına getirilecek kısıtlamaların vatandaşın geçim krizini derinleştirebileceği kanısında.

Bir yanda tüketimi kısarak ekonomiyi soğutmak isteyen yönetim varken, diğer yanda son bir yılda 2,5 katına çıkarak 1,25 trilyon TL olan kredi kartı borcu gerçeği yer alıyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre 2023 kapanışında bireysel kredi kartı kullananların sayısı bir yılda 2 milyon kişi arttı.

Böylece geçen sene itibarıyla 40 milyon kişi kredi kartı kullanımına geçerken, bireysel kredi kartı borcu olanları sayısı ise 3 milyon kişilik artışla 36,7 milyon oldu.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında kredi kartı bakiyelerinde de kayda değer artışlar yaşandı. Buna göre geçen yılın başında 496 milyar TL olan kredi kartı borçları 9 Şubat itibarıyla yüzde 152 artışla 1 trilyon 251 milyar TL’ye çıktı.

Kredi kartı ekstresinin asgari tutarını ödeyen vatandaşların sayısı, kart kullanıcılarının yarısını buldu. Bu tutar, artık sadece dar gelirlilerin değil, beyaz yakalıların da asgari ödeme yaptığını gösterdi.

Şimşek: Kredi Kartı Taksiti İyi Değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önceki açıklamalarında kredi kartı kullanımının sınırlandırılması formülünü savunmuştu.

En son valilerle yaptığı konuşmasında, “Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz” diyen Şimşek, kredi kartlarının tüketimi artırdığını ve vatandaşın gelirinin üzerinde harcama yaptığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın