Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartlarına Sınır Beklenirken Faiz Sürprizi Geldi

Bu yılın ikinci PPK toplantısını yapan Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası gözler kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarına çevrildi. Detaylar haberde;
Kredi Kartlarına Sınır Beklenirken Faiz Sürprizi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yükseltmedi. Beklentilere paralel olarak yüzde 45 seviyesinde sabit kalan faizle birlikte kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarında da artışa gidilmedi.

Politika faizinde artış yapılmadığı için kredi kartlarına uygulanan referans faiz oranlarında da bu ay değişime gidilmeyecek.

Bugünün gündem maddesi, Merkez Bankası’nın kredi kartlarına getireceği kısıtlamaları içeren düzenlemenin PPK toplantısı sonrası açıklanması olurken, kredi kartlarındaki faiz oranlarının yukarı çekilmeyeceği görüldü.

Faizler yükseldiğinde de değişmeyen kredi kartı faiz oranları üçüncü ayda da aynı kaldı. TCMB, Aralık ve Ocak ayı toplantılarında faizi yükseltse de kredi kartı azami faiz oranlarını sabit bırakmıştı.

Aralık ayında alınan kararda, kredi kartları için uygulanan referans faiz oranında üst sınır yüzde 3,11 olarak belirlenmişti.

GCM Yatırım Banner

Bu seviyenin altındaki oranlar için ise mevcut hesaplama yönteminde değişikliğe gidilmemişti. Daha önce TCMB’den yapılan açıklama şöyle olmuştu:

“Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir. Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.