Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kredi Kartıyla Nakit Avans İşi Çözüldü mü?

Merkez Bankası, kredi kartıyla nakit avans kullanımına dair aldığı kısıtlama kararından geri adım atmasına rağmen birçok bankada durum hala normale dönmedi.
Kredi Kartıyla Nakit Avans İşi Çözüldü mü?
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta bankalar cephesinde yaşanan gelişmeler, yurt içinde en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Seçimin ikinci tura kalmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) birtakım düzenlemeleri devreye sokarken, alınan kararlar mudiler tarafından mağduriyet yarattığı sebebiyle sert eleştirilerle karşılandı.

Merkez Bankası önce kredi kartlarıyla yapılan nakit avans çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması şartı getirmişti.

Bu hamlenin ardından birçok bankanın nakit avans uygulamasını kapattığı, bazılarında ise limitlerin kısıtlandığı görüldü.

Sosyal medyada seslerin yükselmesi, birçok kişinin sözlü şikayetleri üzerine Cuma günü sınırlama kararı kaldırıldı. TCMB geri adım atarken, “Kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Kararın Etkisi Piyasada Kaosa Yol Açtı

Kaynak: Twitter

19 Mayıs’ta açıklanan karar Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tatili olmasının da etkisiyle hemen düzene sokulmadı. Ancak yeni haftaya başlarken, karışıklığın devam ettiği ve bazı bankaların TCMB’nin kararı iptal etmesine rağmen hala normale dönmediği görülüyor.

Bu durum müşterilerin kendi bankalarını arayarak, çağrı merkezlerinde bir kitlenmenin yaşanmasına yol açtı.

Kamu bankaları kısıtlama kararını kaldırıp, eski düzeni yeniden devreye alırken, Yapı Kredi, Garanti, QNB Finansbank, Denizbank, İş Bankası, Akbank gibi birçok özel bankada nakit avans kullanımı için kısıtlama kararı hala devam ediyor.

İş Bankası, sosyal medyada konuya dair yöneltilen kullanıcı sorularına “Merhaba, bankamız uygulaması gereği nakit avans başvurunuzu geçici bir süreğine gerçekleştiremiyoruz. Uygulamada meydana gelebilecek değişiklikleri dijital kanallarımızdan takip edebilirsiniz.” şeklinde yanıt verdi.

Banka müşterilerinin isyanı giderek artarken, kararın Merkez Bankası’nın duyurmasıyla birlikte hemen yürürlüğe konulduğu fakat kaldırılırken neden bu kadar geciktirildiği de yapılan eleştiriler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu