Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Olanlar Dikkat! Bankadan 10 Yıllık İade Alabilirsiniz

Kredi kartı aidatında süren belirsizlik sonuçlandı. Bankaların kart aidatı alma hakkı ve şimdiye kadar ödenen aidatların iadesi hakkında detaylar haberde;
Kredi Kartı Olanlar Dikkat! Bankadan 10 Yıllık İade Alabilirsiniz
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonda ayakta kalmaya çalışmak için kredi kartı kullanımını artıranların sayısı artış gösterdi. Ancak bu kez de bankaların kredi kartları için müşterilerden aldığı aidat tutarı tartışma yarattı. Mevzuat gereği müşterisine kredi kartı vermekle yükümlü olan bankaların aidat adı altında ücret talep etme meselesi son raddede mahkemeye taşındı.

İstanbul’da görülen bir dava, kredi kartı aidatı şikayetleri için emsal oluşturdu. Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunan bir banka müşterisi, aldığı kredi kartı hizmetinin “aidatsız kart seçeneği sunulmadan” verildiğini ve işlem için 473 lira ödeme yaptığını söyleyerek şikayette bulundu.

Şikayet üzerine kredi kartı aidatına ilişkin soru işaretlerini giderecek açıklama, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’den geldi.

Şahin, 2014 yılında gelen düzenleme ile bankalara müşterilerden kart aidatı talep etme hakkı verildiğini hatırlattı. Ancak düzenlemedeki ayrıntıya dikkat çekerek, bankaların müşterilerine aidatsız kredi kartı seçeneği de sunması gerektiğini söyledi.


Şahin, “Dendi ki tüketiciye iki alternatif sunacaksınız; birisi aidatlı kredi kartı, diğeri aidatsız kredi kartı. Aidatlı kredi kartı dediğimiz şu an taksit yapılabilen, bankalar tarafından çeşitli hediyelerin verildiği kredi kartları. Bunun aidatı var ve bankalar kendi belirledikleri miktarlara göre aidat alıyor. Diğeri de aidatsız yalın kart dediğimiz ve herhangi bir taksit imkanı olmayan, bankanın bir hediye vermediği kredi kartı. Tüketici bu konuda bilgilendirilmek zorunda ve kendisi tercih etmeli yalın ya da aidatlı kartı” dedi.

Söz konusu şikayette bankanın aidatsız kredi kartı seçeneğini sunmaması üzerine aidatın iptali için hak doğduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

10 Senelik Aidat İadesi Alınabilir

Kredi kartı aidatlarındaki prosedür hakkında bilgi veren Şahin, konuya ilişkin çok fazla soru işareti olduğunu ve tüketici hakem heyetine ayda ortalama 500 şikayetin geldiğini söyledi.

Bankaların aidatsız ya da aidatlı kredi kartı seçeneğini paylaşmaması halinde ödenen kart aidatlarının geriye dönük 10 senelik iadesinin alınabileceği bilgisini verdi. Bunun için ise tüketicilerin hakem heyetine başvuruda bulunmasının yeterli olduğunu paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.