Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Kullanımına Kısıtlama Yolda: Taksit Sayısı Sınırlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan, "2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"na göre kredi kartı kullanımında kısıtlamalar gelecek.
Kredi Kartı Kullanımına Kısıtlama Yolda: Taksit Sayısı Sınırlanacak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ‘2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan programda, enflasyonla mücadele ve para politikasına ilişkin yeni tedbirler yer alıyor. Bu noktada tüketimi azaltmak amacıyla kredi kartı kullanımına bazı kısıtlamalar getirileceği ortaya çıktı.

Program kapsamında kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekimde taksit sayısının sınırlanması planlanıyor. Kira fiyatları ve konut piyasasındaki gelişmelerin dikkate alınarak, arzın artırılacağı, depremin konut stokuna etkisini telafi etmek için sosyal konut projelerinin geliştirileceği kaydedildi. Bu sayede yüksek kira fiyatlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kamuya taşıt alımında yerli üretim ve çevreci araçlara öncelik verilmesi planlanırken, 25 yaşın altındaki üniversite öğrencilerinin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmaları teşvik edilecek.

Enflasyon ve Büyüme Beklentileri

Rapora göre enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 65 olacağı tahmin edilirken, gelecek yılın sonu için bu beklenti yüzde 33 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Paylaşılan programda büyüme hedeflerine de yer verildi. Buna göre 2024 yılı için ekonomide büyümenin yüzde 4,4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Cari işlemler açığının düşürülmesi ve ihracatın artırılması da programın öncelikli hedefleri arasında yer alırken, ithalatın kontrol altında tutulması ve dış ticaret açığının azaltılması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.