Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Kullananlara Dikkat! Gecikme Faizi Oranları Değişti

TCMB’nin politika faizini yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarmasının ardından kredi kartlarındaki gecikme faizi de yükseldi. İşte detaylar;
Kredi Kartı Kullananlara Dikkat! Gecikme Faizi Oranları Değişti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası’nın (TCMB) aldığı faiz kararının ardından kredi kartlarıyla ilgili faiz oranları güncellendi. TCMB, 21 Eylül’de politika faizini yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkardı. Bu yükseliş, kredi kartı faizlerini de etkiledi.

Yeni düzenlemeye göre kredi kartlarında aylık gecikme faiz oranı yüzde 3,11’den yüzde 3,56’ya çıktı. Yeni oranlar 1 Ekim tarihinden itibaren uygulanacak.

Kredi Kartı Kullananlara Dikkat! Gecikme Faizi Oranları DeğiştiKaynak: TCMB

Nakit çekimlerde kullanılacak azami gecikme oranı da değişti. Daha önce yüzde 3,87 olan gecikme oranı yüzde 3,87’den yüzde 4,32’ye çıktı.

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerini kapsayan faiz oranı, aylık referans orana 55 baz puan eklenerek güncelleniyor. Kredi kartları üzerinden yapılan nakit çekim ve kullanım işlemlerinde uygulanan aylık azami akdi faiz oranı aylık referans orana 131 baz puan eklenerek belirleniyor.

GCM Yatırım Banner

2023’ün Haziran ayında yüzde 1,66 olan kredi kartı gecikme faiz oranı, Temmuz’da yüzde 2,21’e, Ağustos’ta yüzde 2,43’e, Eylül’de yüzde 3,11’e ve Ekim’de yüzde 3,56’ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.