Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Aidatlarına Enflasyonun Üzerinde Zam Geldi

Kredi kartlarına getirileceği konuşulan sınırlamalar merak konusu olurken bankalar aidat adı altında müşterilerden alınan ücretlere yüzde 70 zam uyguladı.
Kredi Kartı Aidatlarına Enflasyonun Üzerinde Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Talep kaynaklı enflasyonu düşürmek için kredi kartlarına özel düzenleme getirileceği beklentisi gündemden düşmezken, bankalar kredi kartı aidatları için enflasyonun da üzerinde zam kararı aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı enflasyon oranı yüzde 64,86 olurken, pek çok kalemde yıllık enflasyonun üzerinde artışa gidiliyor. Bankaların ise yüzde 70 zam kararı aldığı ve kimi kredi kartı aidatlarının 1500 liraya çıktığı öğrenildi.

Tüketici hakem heyetleri ile tüketici derneklerine gelen şikayetleri gündemine alan Sabah’ın aktardığına göre banka müşterilerinden her yıl bir kere alınan kredi kartı aidatlarına gelen zam şikayetleri artırdı.

Kredi kartlarına göre 400 ila 1500 TL arasında değişkenlik gösteren aidatlara bu yıl gelen yüzde 50 ila 70’lik zamlar hakkında konuşan Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, 2024’te kredi kartlarına yansıtılacak ücretin devasa boyutlara ulaşacağını kaydetti.

TÜDER Başkanı, “Türkiye’de 103 milyon aktif kredi kartı var. Bu kartlara bu yıl 30 milyar TL’yi aşan bir aidat yansıtılacak” diye ifadede bulundu.

Aidatların Kaldırılması için Erdoğan’a Çalışma Sunuldu

Küçük, en çok tartışma yaşatan, kredi kartlarından aidat alınması meselesinin ise yasal halde olduğunun altını çizerek, “Kredi kartlarından yıllık aidat adı altında ücret alınması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince çıkarılan ve 3 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik hükümleri gereğince yasal hale getirilmişti” dedi.

GCM Yatırım Banner

Aidat adı altında banka müşterilerinden alınan ücret ödemeleri yasal düzenlemeye bağlansa da bankalar lehine çok büyük bir ekonominin oluştuğunu söyleyerek, makul ücret şartının göz ardı edildiğini belirtti.

Söz konusu soruna dair çalışma hazırladıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini açıklayan TÜDER Başkanı, “Vatandaşların alışveriş yaptığı üye işyerlerinden komisyon alan bankalar zaten her alışverişten yüzde 5 kazanırken, bir de hala vatandaşa kart aidatı çıkarıyor” diyerek eleştiride bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.