Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Taksit Sınırlamasına Resmi Açıklama Geldi

Kredi kartlarında ilave taksit uygulamasının 1 Mart Cuma günü kaldırılacağı iddiasına Bakan Şimşek ve Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi.
Kredi Kartı Taksit Sınırlamasına Resmi Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı kullanımına Merkez Bankası tarafından kısıtlama getirileceği söylentileri kamuoyunun gündeminde haftalardır yer bulurken, yeni bir iddia paylaşıldı. Kredi kartı kullanımına seçimlerden sonra değil, 1 Mart Cuma günü kısıtlama getirileceği ve ek taksitlerin kaldırılacağı ileri sürüldü.

Dün akşam sosyal medyalarda paylaşıma sunulan iddiaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi.

Yapılan resmi açıklamada, kredi kartına taksitin kaldırılacağı iddiaları yalanlandın. Söz konusu kısıtlamaya dair herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı bilgisi verildi.

Paylaşılan açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı veya ilgili kuruluşlar tarafından, kredi kartı kullanımlarında taksit uygulamasının kaldırılmasına ilişkin hayata geçirilmiş herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır” denildi.

Kredi kartları konusunda paylaşıma sunulan ve doğru olmayan bilgilerin, piyasanın işleyişini bozabilecek türde olduğunun altı çizilen açıklamada, “Mesnetsiz ve spekülatif açıklamalar yapıldığı tespit edilmiştir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek’ten Öngörülebilir Karar Sözü Geldi

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin paylaştığı açıklamaya ek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de görüş bildirdi.

“Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı haberler dolaşıma sokulmaktadır” diyen Bakan Şimşek, alınacak kararların kurala dayalı ve öngörülebilir düzeyde olacağı sözünü yineledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı açıklamada, ”Kurala dayalı ve öngörülebilir politikalarımız seçim sonrası dönemde de aynen devam edecektir. Bu çerçevede vatandaşlarımızdan istirham ediyorum; lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın