Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KPMG’den Konut Sektörü Değerlendirmesi: Satışlarda Düşüş Sürüyor

KPMG tarafından hazırlanan konut sektörüne ilişkin ilk çeyrek raporunda, satışlardaki düşüşün sürdüğüne dikkat çekildi. Ayrıntılar şöyle...
KPMG’den Konut Sektörü Değerlendirmesi: Satışlarda Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ

KPMG Türkiye’nin 2024 yılının ilk çeyreği için inşaat ve gayrimenkul sektörlerine dair raporunu yayımladı. Rapora göre ülke genelindeki konut satışları düşüş eğilimini sürdürüyor. KPMG, 2024 yılının ilk çeyreğinde toplam konut satışlarının 279 bin adet olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın 2023 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 1,3 azaldığını belirtti

Raporda, bu gerilemenin ana sebepleri arasında konut fiyatlarındaki ani yükselme, konut kredisi faiz oranlarının artması, krediye erişim zorlukları ve ipotekli konut satışlarının azalması gösterildi.

İstanbul, 48 bin konut satışı ile Türkiye’de en fazla konut satılan şehir olarak öne çıkarken, Mart ayı itibarıyla Türkiye genelinde konut fiyat endeksi (KFE) 1.230,5 seviyesinde bulunurken, bu değer 2023 yılının aynı ayına göre yüzde 52 artış gösterdi.

Reel anlamda yüzde 9,8’lik bir düşüş yaşandığı belirtilen raporda, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki konut fiyat endeksi değerlerinin nominal olarak geçen yılın aynı ayına göre sırasıyla yüzde 40,4, yüzde 63,9 ve yüzde 49,5 oranlarında arttığı bilgisi verildi.

KPMG, inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 59,4’ü herhangi bir kısıtlayıcı faktör olmadığını belirtirken, yüzde 30,2’si finansman sorunlarını en büyük engel olarak görüyor.

GCM Yatırım Banner

KPMG Türkiye İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Lideri Savaş Görkem Yapan, sektörün nominal ve reel büyüme oranlarının dinamik ve yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu gösterdiğini, ancak finansman sorunları ve artan maliyetlerin sektörün en büyük engelleri arasında olduğunu vurguladı.

Raporda ayrıca, 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye genelinde otel doluluk oranının önceki yıllarla paralel bir seyir izlediği, ancak bir önceki çeyreğe göre azalarak ortalama yüzde 32 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.