Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kosova için Tarihi Gün: Vize Muafiyeti Onaylandı

Vize muafiyeti için Kosova’ya açık kapı bırakan Avrupa Konseyi, Priştine için aldığı nihai kararını duyurdu. Detaylar haberde;
Kosova için Tarihi Gün: Vize Muafiyeti Onaylandı
Yorum

Avrupa Birliği (AB) üyesi olma potansiyeline sahip Kosova, üyeliği öncesi vize muafiyeti için yeşil ışık gördü. Avrupa Konseyi’nin mart ayında Kosova için vize muafiyetine kapı aralamasının ardından nihai karar geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova pasaportuna sahip olan kişilerin AB’ye üye ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi kararını onayladığını duyurdu.

Oylama sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Kosova vatandaşlarının herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vize talep etmeden AB’ye ve AB vatandaşlarının Kosova’ya gitmelerine izin verilecek” denildi.

AP’nin aldığı kararla birlikte Batı Balkanlar bölgesinin tamamı vize muafiyeti kapsamına alınmış oldu.

Kosova vizesi olanlara AB ülkelerinde 180 gün içinde 90 gün vize almadan kalabilme imkanı sunuldu.

Alınan karar, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra uygulamaya geçecek.

Priştine için alınan vize muafiyeti kararı, Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi’nin (ETIAS) faaliyette olduğu tarihte veya 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla uygulanacak.

ETIAS, gelecek yılın ilk gününden önce yürürlüğe girerse yürürlükteki tarih baz alınacak. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu