Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Konseyi Kosova için Vize Muafiyetine Kapı Araladı

Kosova için ılımlı tavır alan Avrupa Konseyi, son kararında vize muafiyeti için açık kapı bıraktı. Detaylar haberde...
Avrupa Konseyi Kosova için Vize Muafiyetine Kapı Araladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in geçen yıl yaptığı açıklamalarda sık sık Kosova lehine ifadelerde bulunması ve Avrupa’nın Kosova olmadan tamamlanamayacağını ifade ederek vize desteğinde bulunması haberlerinin ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Kosova için Avrupa’da vizesiz seyahat ayrıcalığı tanınmasına kapı araladı.

AB’ye üye olma potansiyeline sahip 2 ülkeden biri olan Kosova, üyeliği öncesi vize muafiyetine ilişkin yeşil ışık gördü.

Konsey tarafından alınan kararla birlikte Kosova vizesi olanların AB ülkelerinde 180 gün içinde 90 gün vize almadan kalabilmelerine imkan sağlanacak.

Priştine için verilen vize muafiyeti, Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi’nin (ETIAS) faaliyette olduğu tarihte ya da gelecek yılın ilk gününde uygulamaya alınacak.

ETIAS, 1 Ocak 2024 tarihinden önce faaliyete girerse yürürlükteki tarih baz alınacak.

Alınan karar, Avrupa Parlamentosu’nun onayını aldıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak hayata geçirilecek. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu