Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Leyen’den Vize Desteği: Avrupa Kosova Olmadan Tamamlanamaz

Avrupa Komisyonu Başkanı, Kosova'ya enerji bağımsızlığı ve arz güvenliği için 500 milyon euro değerinde hibe yatırımı yapılacağını duyurdu. İşte detaylar;
Leyen’den Vize Desteği: Avrupa Kosova Olmadan Tamamlanamaz
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kosova’nın başkenti Priştine ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Leyen, ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB) bağlılık gösterdiğini bildirerek Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşına da AB yaptırımları ile yanıt verdiğini ekledi.

Ülkenin yargı ve piyasa ekonomisinde ilerlemeler kaydettiğini söyleyen Leyen, bu durumun Avrupa Komisyonu tarafından da tanınarak raporda görüldüğünü belirtti.

Kosova’nın vize serbestliği hak ettiğine dikkat çeken Leyen, durumun ülke için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Bunun için tüm kriterleri yerine getirdiğine işaret etti.

Kosova’nın Vize Serbestliği için Çalışılacak!

Vize serbestliği için tüm Avrupa Konseyi’ni ikna etmeyi görev bildiklerini ve birçok üyenin de ülkenin tarafında olduğunu paylaştı. Bu tartışmaların yeniden başlamasının iyi olduğunu aktardı.

Rusya’nın enerjiyi stratejik bir silah olarak kullandığını tekrarlayan Leyen, bu şekilde piyasaların manipüle edildiğini açıkladı. Kosova’nın ise artan enerji fiyatları ve arz güvenliğindeki zorluklara rağmen gösterdiği davranışın zincirleme etkilerinin görüldüğünü iletti.

GCM Yatırım Banner

AB Enerji Birliği İçinde!

AB’nin Rusya’nın yaptığı şantaja asla boyun eğmeyeceğinin altını çizdi. Söz konusu durumda birlikteliklerine dikkat çekerek, “Çünkü tek bir Enerji Birliği içindeyiz. Yani yan yana duruyoruz.” dedi.

Rusya’nın şantajına karşılık AB’nin cevabının birlik ve dayanışma olduğunu ifade etti. Krizle mücadele edilmesi gerektiğini savunarak, bu krizin çözüleceğini paylaştı.

Kosova’yı ortak gaz alımı platformuna katılmaya davet eden Leyen, bu davetin bölge için önemli olduğunu vurguladı. Yüksek enerji fiyatlarını ve yüksek elektrik fiyatlarını ehlileştirmek için gereken her şeyin yapıldığını ve tek bir Enerji Birliği’nde olunduğunu açıkladı.

Kosova’ya 75 Milyon Euro Finansman Desteği

Şu anda Kosova’nın acil finansal bütçe desteğine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bu nedenle savunmasız hanelere veya hassas işletmelere acil destek için 75 milyon euro vereceklerini duyurdu.

Ocak ayı itibari ile Kosova’nın bütçesine uygun fonun alınabilmesi için gerekli tüm işlemlerin yıl sonuna kadar sonuçlanacağını bildirdi.

Söz konusu fonun ardından başka hibe yatırımı daha olacağını bildirdi. Tüm bölge için 500 milyon euro yatırımın yapılarak bunun enerji bağımsızlığı ve arz güvenliği için destek niteliğinde olduğunu iletti.

Bu yatırımın her şeyden önce yenilenebilir enerjiye yapıldığını söyleyen Leyen, ayrıca bunun Avrupa çapında enerji bağlantılarına ve daha fazla enerji verimliliğine yapıldığına dikkat çekti. Avrupa Komisyonu için en önemli konunun yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım olduğunu tekrarladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.